- دسته‌بندی نشده

اساطیر جنون، تشنگان خون | برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat (بخش دوم)

اساطیر جنون، تشنگان خون | برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat (بخش دوم)

سری عناوین Mortal Kombat جزو یکی دو فرنچایز برتر مبارزه ای در تاریخ بازی ها محسوب می شود و بدون شک وقتی از یک سری فایتینگ با لقب “یکی از برترین های تاریخ” صحبت می کنیم، یعنی واضح است که داریم از فرنچایزی می گوییم که پر است از شخصیت ها و مبارزان بی نظیر، زیرا مهم ترین نکته در یک بازی مبارزه ای شاهکار، تنوع و کیفیت شخصیت ها و لیست مبارزان آن است. Mortal Kombat در این زمینه برترین فرنچایز مبارزه ای تاریخ است و تا امروز ۷۳ شخصیت قابل بازی را در این سری شاهد بوده ایم که واقعا فقط تعداد کمی از آنها شخصیت های ضعیف و غیر جذابی بوده اند و در مقابل تا دلتان بخواهد شخصیت های بی نظیر و معرکه از همه نظر را در این فرنچایز مشاهده کرده و می کنیم. اتفاقا هم به واسطه حضور کلی شخصیت عالی و جذاب در تاریخ این سری و سلیقه های متفاوتی که بازیبازان دارند، بازی های مختلف Mortal Kombat همیشه جنجال هایی از نظر شخصیت ها داشته اند و هر بار عده ای ناراضی بوده اند و اعتقاد داشته اند که فلان شخصیت ها باید حتما باشند و یا فلان شخصیت های جدید مناسب نیستند، ولی خب این سری همیشه راه خود را رفته است و گاهی برخی بازی هایش تقریبا کل شخصیت های محبوب و قدیمی سری را داشته اند و گاهی هم تعداد آن ها کمتر بوده است و برخی شخصیت های قدیمی و محبوب جا مانده اند. در واقع لیست مبارزان این سری تا امروز تا دلتان بخواهد تغییر کرده است، اما وقتی نهایتا تمام این بازی ها را کنار هم بگذاریم، مجموعا ۷۳ شخصیت قابل بازی که تا امروز به این سری پای گذاشته اند را مشاهده می کنیم که قاعدتا برخی از آنها جزو برترین و قدرتمندترین و محبوب ترین ها هستند و برخی هم جزو ضعیف ترین ها از جنبه های مختلف. موضوع مطلب امروز ما در مورد نوع اول این شخصیت هاست، بعنی برترین ها و محبوب ترین ها. شخصیت هایی که با آنها کلی خاطره داریم و همیشه انتخاب های اصلی ما در طول این سری بوده اند. شخصیت هایی که واقعا مانند آن ها را ندیده ایم و از همه نظر بازیبازان را شگفت زده می کنند، چه از لحاظ ظاهری و چه از نظر داستان و پیشینه و یا نوع مبارزات و قدرت و فاتالیتی های مختلف. طرف صحبت ما در مقاله امروز همین شخصیت های”برتر” از جنبه های مختلف هستند. یعنی نه فقط از نظر یک خصوصیت ثابت، بلکه از لحاظ کلیت شخصیت ها و جذابیت و محبوبیتی که در مجموع دارند.

برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat (بخش دوم)

در حقیقت در این مطلب دو قسمتی قصد داریم تا به ۲۲ عدد از برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat اشاره کنیم و آن ها را همراه شما برشماریم. شخصیت هایی که هر کدام برای ما خاطرات زیادی را رقم زده اند و بسیار محبوب و جذاب هستند. به مانند همیشه و در مقالات ۱۰ برتر و ۲۰ برتر و … قبل از شروع این مطلب باید نکاتی را ذکر کنم که از شما عزیزان خواهشمندم آن ها را مطالعه نمایید تا شک و شبهه ای برای شما دوستان پیش نیاید. در ابتدا باید عرض کنم که سلیقه ها در مورد شخصیت های مختلف این سری بسیار متفاوتند و با وجود ۷۳ شخصیت گوناگون، قطعا لیست هر کسی با دیگری فرق خواهد کرد. قطعا جدا از این لیست که بنده تهیه کرده ام تعداد بسیار زیادی گزینه های دیگر وجود داشته اند که می توانستند در این مطلب حاضر باشند اما به هر حال تعداد محدودیت دارد و نویسنده، انتخاب هایی را که از نظر خود برتر بوده اند در لیست جای داده است. پس دقت کنید که این مقاله، “برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat ” به انتخاب بنده است، زیرا که اساس چنین مقالاتی این گونه است و سلیقه شخصی نیز بسیار اهمیت دارد. رتبه بندی و ترتیبی که در این لیست برای بازی های مختلف لحاظ شده است کاملا نظر شخصی نویسنده است و هیچ معیار و میزانی برای درست یا غلط بودن آن وجود ندارد زیرا پای سلیقه مطرح است البته سلیقه منطقی، نه این که مثلا کسی یک شخصیت بسیار ضعیف را بیاورد و در صدر لیست برترین ها قرار دهد و بگوید این سلیقه من است زیرا که این توهین به شعور مخاطب است اما به هر حال سلیقه شخصی نیز در چنین مقالاتی بسیار اهمیت دارد. قطعا در رده بندی این شخصیت ها سلائق و علائق با هم متفاوت است و بر اساس تجربه و خاطراتی که هر شخص دارد جایگاه ها را تعیین می کند و قاعدتا هر شخصی از هر شخصیتی که بیشتر از آن خاطره داشته باشد و به آن علاقمند باشد، آن را بالاتر قرار خواهد داد. البته ما در این مطلب سعی کرده ایم تا شخصیت هایی را قرار دهیم که یک وفاق جمعی بین بسیاری از بازیبازان دنیا در مورد جذابیت و محبوبیت آن ها برقرار است و بدون شک افراد حاضر در این لیست در خیلی از ویدئوها و مطالب مربوط به برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat ، با مطلب ما مشترک هستند. در نظر داشته باشید که شخصیتی که مثلا من در رتبه ششم قرار داده ام دلیلی بر این نیست که وی حتما و به صورت وحی منزل، ششمین شخصیت برتر تاریخ این سری است، بلکه برای من این گونه است و شاید برای شما اول یا دهم باشد و یا شاید اصلا در لیست شما حضور نداشته باشد. نکته بعدی این که تمامی گزینه های این لیست بر اساس داشته ها و اطلاعات نویسنده گرد آوری شده اند و در این مطلب قرار گرفته اند. شاید شما عقیده داشته باشید که مثلا فرد دیگری می توند به جای فلان شماره از این لیست قرار بگیرد و یا جایگاه آن فرق کند. در اینجا نیز معیار و میزان ثابتی نداریم و عقل و منطق در کنار احساس و خاطرات است که در ذهن هر شخص با هم ترکیب می شوند و اسم هایی مختلف را به عنوان خروجی بیرون می دهند. پس بهتر است تا این مطلب را به عنوان یک مقاله سرگرم کننده که به همراه آن برخی خاطراتتان را مرور خواهید کرد، نگاه کنید. با بیان این نکات اگر تا کنون به خواندن مقاله ادامه داده اید از شما دعوت می کنم تا در ادامه قسمت نخست مطلب “برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat ” با بنده و وبسایت تحلیلی خبری گیمفا همراه شوید.

۱۱ – Sonya Blade

Sonya Blade

ریشه: Earthrealm (آستین – تگزاس)

نژاد: انسان

نخستین بازی حضور یافته: Mortal Kombat

تعداد حضور در نسخه های سری: ۱۷ (با احتساب سری کمیک و بازی موبایل)

جدیدترین بازی حضور یافته: Mortal Kombat 11

یکی از اوریجینال ها و بانوان خفن سری که از ابتدا همراه مورتال کامبت بوده است و جالب است بدانید که او یکی از آخرین شخصیت هایی بود که به بازی اضافه شد زیرا سازندگان حس می کردند که بازی به شخصیت مونث خفن نیاز دارد و چقدر هم درست حس کردند و چقدر هم درست ساختند! در واقع سونیا نخستین شخصیت مونث این سری محسوب می شود و جزو معدود اوریجینال هایی است که در بازی آرکید مورتال کامبت در سال ۱۹۹۲ حضور داشته است. شخصیت Sonya Blade نخستین بار در اولین بازی Mortal Kombat در سال ۱۹۹۲ بود که پای به این سری گذاشت و به بازیبازان معرفی شد. این شخصیت تا به امروز در ۱۷ نسخه از سری Mortal Kombat (با احتساب حضور در سری کمیک و بازی موبایل) حاضر بوده است که جدید ترین حضور وی در عنوان Mortal Kombat ۱۱ در سال ۲۰۱۹ بوده است که این بازی در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گردید و Sonya Blade به عنوان یکی از شخصیت های اولیه حاضر در بازی در زمان لانچ، در این عنوان حضور داشت. شخصیت سونیا الهام گرفته شده از قهرمان کاراته و بازیگر فیلم به نام Cynthia Rothrock است و نامگذاری او هم طبق نام یکی از خواهرهای Ed Boon که سونیا نام دارد صورت گرفت! در مصاحبه ای با Ed Boon در زمان انتشار بازی مورتال کامبت ۳، وی فاش کرد که شخصیت سونیا یکی از چند شخصیت محبوب وی در کل سری به شمار می رود. وی گفت سونیا نه تنها یکی از قدرتمندترین شخصیت های سری، بلکه یکی از محبوب ترین شخصیت های سری بین بازیبازان هم به شمار می رود. شخصیت Sonya Blade از نژاد انسان است و ریشه او به دنیای Earthrealm (آستین – تگزاس) باز می گردد. از جملات مشهور او می توان به “Things’ll never go back to what they were. We all have to “choose our destiny” اشاره کرد که خطاب به دخترش Cassie Cage درMortal Kombat 11 می گوید. تم رسمی سونیا در این سری “Go Go Go” نام دارد. جالب است بدانید که در بازی جدید مورنتال کامبت ۱۱، چند بار اشاره هایی به صداگذار شخصیت سونیا یعنی Ronda Rousey و ورزش کشتی کج یا pro wrestling می شود.

شخصیت سونیا الهام گرفته شده از قهرمان کاراته و بازیگر فیلم به نام Cynthia Rothrock است و نامگذاری او هم طبق نام یکی از خواهرهای Ed Boon که سونیا نام دارد صورت گرفت! در مصاحبه ای با Ed Boon در زمان انتشار بازی مورتال کامبت ۳، وی فاش کرد که شخصیت سونیا یکی از چند شخصیت محبوب وی در کل سری به شمار می رود. وی گفت سونیا نه تنها یکی از قدرتمندترین شخصیت های سری، بلکه یکی از محبوب ترین شخصیت های سری بین بازیبازان هم به شمار می رود.

او یک افسر ارشد نیروهای ویژه ارتش آمریکا و زیر نظر جکس بود و بعدا یک مامور ویژه سرویس دولتی آمریکا شد. همچنین او عضو واحد نیروهای ویژه محافظت از زمین یاOuter World Investigation Agency که به اختصار OIA نام دارد، نیز هست. اکنون او فرمانده کل نیروها و واحدهای ویژه حفاظت از زمین است که در یکی از این واحدها دخترش Cassie رهبر تیم است. سونیا شخصیتی بسیار بسیار محکم و با اراده و قدرتمند است که جان اعضای تیمش و خانواده و دوستانش خیلی برایش ارزش دارد و برای سالم نگه داشتن آنها همه کار می کند. هدف اصلی او در بیشتر عناوین سری تعقیب و گرفتن Kano و نابودی سندیکای وی یعنی اژدهای سیاه است و دشمنی خاصی خاصی بین این دو وجود دارد زیرا Kano همراه و همکار سونیا را به قتل رسانده است. سونیا با دیگر اعضای بلک دراگون مثل Jarek هم دشمنی خاصی دارد. طی وقایع خط زمانی جدید سری و کمی بعد از جنگ Netherrealm و شکست شیناک، دیدیم که او با جانی کیج رابطه دارد و صاحب دختری به نام Cassie هستند که دخترشان نیز در قسمت قبلی لیست حضور داشت و از شخصیت های جدید بسیار جذاب سری محسوب می شود و خصوصیات جذاب پدر و مادرش را به ارث برده است. در ابتدای بازی مورتال کامبت ۱۱ می بینیم که سونیا با دخترش برای سنجیدن شایستگی او برای ارتقای درجه مبارزه می کند. سپس Raiden نزد آنها می آید و با جانی کیج و Cassie و سونیا در مورد حمله به Netherrealm مشورت کرده و این حمله را آغاز می کنند. طی این ماموریت، Liu Kang که امپراطور تاریکی در بازی یازدهم است، دخالت کرده و سونیا زیر آوار در معبد استخوان شیناک گیر می افتد و برای این که راه را باز کند و ماموریت ادامه پیدا کن، خودش را به همراه آوار منفجر می کند. البته به دلیل دستکاری زمان توسط کرونیکا، ورژنی جوان تر از Johhny Cage, Jax Briggs و Sonya به خط زمانی حال آورده می شوند و در بازی حضور دارند.

در ابتدای بازی مورتال کامبت ۱۱ می بینیم که سونیا با دخترش برای سنجیدن شایستگی او برای ارتقای درجه مبارزه می کند. سپس Raiden نزد آنها می آید و با جانی کیج و Cassie و سونیا در مورد حمله به Netherrealm مشورت کرده و این حمله را آغاز می کنند. طی این ماموریت، Liu Kang که امپراطور تاریکی در بازی یازدهم است، دخالت کرده و سونیا زیر آوار در معبد استخوان شیناک گیر می افتد و برای این که راه را باز کند و ماموریت ادامه پیدا کن، خودش را به همراه آوار منفجر می کند. البته به دلیل دستکاری زمان توسط کرونیکا، ورژنی جوان تر از Johhny Cage, Jax Briggs و Sonya به خط زمانی حال آورده می شوند و در بازی حضور دارند.

از فاتالیتی های سونیا که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Head Hunter ،To the Choppa ،Poison Kiss ،Slice Kiss ،Crush Kiss ،Fire Kiss و Airborne Blade اشاره کرد. سونیا یکی از ۸ شخصیتی است که دارای بروتالیتی مشتق شده از حمله X-Ray خود است (بقیه غیر از این ۸ شخصیت، بروتالیتی هایشان تنها مشتق شده از حملات ویژه، پرتابی و کمبوهای آنهاست). ۷ شخصیت دیگر به غیر از سونیا که چنین بروتالیتی دارند شامل Erron Black, Jacqui Briggs, Jason, the Predator, Tremor, Leatherface و Triborg می باشند. بد نیست تا در این بخش، در چند جمله به بیان نکاتی کوتاه و جالب در مورد شخصیت سونیا بپردازیم. در اینتروی بازی Mortal Kombat Deception بدن سونیا روی پله هایی که به قصر شنگ سانگ منتهی می گردد، دیده می شود. در نخستین فیلم سینمایی مورتال کامبت، سونیا قرار بود که با Jade در یک آوردگاه مخفی مبارزه کند، ولی این صحنه نهایتا از فیلنامه حذف و هرگز فیلمبرداری نشد. در پایان مربوط به جانی کیج در Mortal Kombat: Deadly Alliance، سونیا در پوستر فیلم جانی به عنوان شخصیت رمانتیک وی قرار دارد. همچنین سونیا نخستین شخصیتی است که در Challenge Tower بازی مورتال کامبت سال ۲۰۱۱ استفاده شد. وی همچنین یکی از دو باز مانده مبارزان زمین در بخش داستانی مورتال کامبت سال ۲۰۱۱ است و بازمانده دیگر نیز، عشق او یعنی جانی کیج است. جالب است بدانید که لباس جایگزین و alternative سونیا در بازی مورتال کامبت سال ۲۰۱۱، مطابق با لباسی است که سونیا در فیلم Mortal Kombat: Annihilation پوشیده بود، به همراه دستکش ، کلاه و عینک آفتابی. در نهایت بایستی گفت بدون شک Sonya Blade یکی از قدرتمندترین و محبوب ترین مبارزان سری Mortal Kombat است و هر گاه که صحبت از برترین شخصیت های این فرنچایز مطرح شود، نمی توانیم از نام او بگذریم. Sonya Blade در لیست امروز ما جایگاه نهم را به خود اختصاص داده است.

۱۰ – Jax Briggs

Jax Briggs

ریشه: Earthrealm

نژاد: انسان

نخستین بازی حضور یافته: Mortal Kombat II

تعداد حضور در نسخه های سری: ۱۹ (با احتساب سری کمیک و بازی موبایل)

جدیدترین بازی حضور یافته: Mortal Kombat 11

یادش بخیر… یکی از قدیمی ترین خاطرات من با این سری مربوط به Jax است و البته همه هم سن های من که در آن دوره در کلوپ ها با سگا، مورتال کامت ۳ بازی می کردند نیز این خاطره را با Jax دارند. بگذارید بگویم چرا. در آن زمان ها اینترنت و .. نبود که به راحتی آب خوردن برویم فینیشینگ ها را پیدا کنیم و در واقع هر کسی فینیشینگ می زد همه دورش جمع می شدند و واقعا کار خفنی کرده بود. هیچ جایی نبود که بخواهیم فینیشینگ ها را ببینیم و فقط برخی بودند که چند تا را که بلد بودند روی کاغذ نوشته بودند و می زدند و حتی کاغذشان را نمی دادند تا ما هم یادداشت کنیم. فینیشینگ ها هم که حسابی سخت بود و فقط ۲-۳ ثانیه فرصت زدن داشتیم و با حفظ کردن هم که نمی شد واقعا. به همین خاطر همه دنبال یک فینیشینگ آسان بودند که در یادشان بماند و بتوانند همیشه بزنند و به خود ببالند! اینجا بود که Jax مدتی تبدیل شده بود به تنها شخصیتی که در کلوپ ما آن را بر می داشتند! چون یک فینیشینگ خیلی باحال داشت به اسم Boot Squash که جکس در آن بزرگ می شد و چکمه اش از بیرون صفحه می آمد و حریف را زیر پا له می کرد. مهم ترین نکته اش هم این بود که برخلاف اکثر تمام کننده ها که خیلی سخت بودند و در ذهن نمی ماندند و یا اصلا کسی نمی دانست، Boot Squash روندی ساده داشت که همه ما حفظ کرده بودیم و مدام این Boot Squash را اجرا می کردیم.

در آن زمان ها اینترنت و .. نبود که به راحتی آب خوردن برویم فینیشینگ ها را پیدا کنیم و در واقع هر کسی فینیشینگ می زد همه دورش جمع می شدند و واقعا کار خفنی کرده بود. هیچ جایی نبود که بخواهیم فینیشینگ ها را ببینیم و فقط برخی بودند که چند تا را که بلد بودند روی کاغذ نوشته بودند و می زدند و حتی کاغذشان را نمی دادند تا ما هم یادداشت کنیم. فینیشینگ ها هم که حسابی سخت بود و فقط ۲-۳ ثانیه فرصت زدن داشتیم و با حفظ کردن هم که نمی شد واقعا. به همین خاطر همه دنبال یک فینیشینگ آسان بودند که در یادشان بماند و بتوانند همیشه بزنند و به خود ببالند! اینجا بود که Jax مدتی تبدیل شده بود به تنها شخصیتی که در کلوپ ما آن را بر می داشتند! چون یک فینیشینگ خیلی باحال داشت به اسم Boot Squash که جکس در آن بزرگ می شد و چکمه اش از بیرون صفحه می آمد و حریف را زیر پا له می کرد. مهم ترین نکته اش هم این بود که برخلاف اکثر تمام کننده ها که خیلی سخت بودند و در ذهن نمی ماندند و یا اصلا کسی نمی دانست، Boot Squash روندی ساده داشت که همه ما حفظ کرده بودیم و مدام این Boot Squash را اجرا می کردیم.

آن قدر این را عمیق حفظ کرده بودم که باور کنید هنوز هم تقریبا حرکت دستم روی دکمه های کنترلر سگا موقع اجرای این تمام کننده را یادم است و حتی فرمولش را هنوز تقریبا به یاد دارم که فکر می کنم از چپ به راست چیزی بود در حدود “Y B Y Y B” یا در همین حول و حوش! یعنی کار همگی ما شده بود این را اجرا کردن و ۳ تلویزیون کلوپ هر ۳ کامبت بودند و ۶ تا Jax می دیدیم که ۳ تا بنفش و ۳ تا سبز بودند و هر کسی هم که می برد همین فینیشینگ را می زد و همگی با این که ۱۰۰ بار دیده بودیم کیف می کردیم! یادش بخیر کودکی… این هم از داستان من با Jax. برویم سراغ معرفی این شخصیت. Jackson “Jax” Briggs یکی از مشهورترین شخصیت های فرنچایز مورتال کامبت است که از نسخه دوم همراه این فرنچایز بوده است. شخصیت Jax Briggs نخستین بار در بازی Mortal Kombat II در سال ۱۹۹۳ بود که پای به این سری گذاشت و به بازیبازان معرفی شد. Jax Briggs از نژاد انسان است و ریشه او به دنیای Earthrealm (زمین) باز می گردد. بارزترین خصوصیت او بازوهای رباتیک قدرتمندش هستند که از نسخه سوم در سری به وجود آمدند.

آن قدر فینیشینگ جکس را عمیق حفظ کرده بودم که باور کنید هنوز هم تقریبا حرکت دستم روی دکمه های کنترلر سگا موقع اجرای این تمام کننده را یادم است و حتی فرمولش را هنوز تقریبا به یاد دارم که فکر می کنم از چپ به راست چیزی بود در حدود “Y B Y Y B” یا در همین حول و حوش! یعنی کار همگی ما شده بود این را اجرا کردن و ۳ تلویزیون کلوپ هر ۳ کامبت بودند و ۶ تا Jax می دیدیم که ۳ تا بنفش و ۳ تا سبز بودند و هر کسی هم که می برد همین فینیشینگ را می زد و همگی با این که ۱۰۰ بار دیده بودیم کیف می کردیم! یادش بخیر کودکی… این هم از داستان من با Jax

از فاتالیتی های او که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Head Stomp ،Slice-N-Dice ،Boot Squash ،Super Quad Slam ،Arm Rip ،Head Clap و Still Got It اشاره کرد. همچنین از جملات مشهور او نیز می توان به “That knocked some of my rust off” اشاره کرد که خطاب به Kung Lao در Mortal Kombat X می گوید. وی تا به امروز در ۱۹ نسخه از سری Mortal Kombat (با احتساب حضور در سری کمیک و بازی موبایل) حاضر بوده است که جدید ترین حضور وی در عنوان Mortal Kombat ۱۱ در سال ۲۰۱۹ بوده است که این بازی در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گردید و Jax Briggs به عنوان یکی از شخصیت های اولیه حاضر در بازی در زمان لانچ، در این عنوان حضور داشت. Jax که از ابتدا به عنوان مقام ارشد شخصیت قبلی لیست یعنی سونیا در United States Special Forces حضور داشته، در اکثر بازی های سری تا به امروز حاضر بوده است و حتی پروتاگونیست بازی اسپین اف اکشن ماجرایی Mortal Kombat: Special Forces در سال ۲۰۰۰ و یکی از ۱۱ نماینده دنیای مورتال کامبت در Mortal Kombat vs. DC Universe نیز بوده است. حتی او همیشه در فیلم ها و کتاب ها و کمیک ها و سریال ها و انیمیشن های مورتال کامبت نیز حاضر بوده است که نشان از محبوبیت بسیار بالای وی بین سازندگان و طرفداران دارد. در مجموع بایستی گفت بدون شک Jax Briggs یکی از فوق العاده ترین و اوریجینال ترین مبارزان سری Mortal Kombat است و باید در لیست برترین ها قطعا حضور داشته باشد. Jax Briggs در لیست امروز ما از “برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat” در رتبه دهم قرار گرفته است.

۹ – (Noob Saibot (Bi-Han

(Noob Saibot (Bi-Han

ریشه: Earthrealm

نژاد: انسان

نخستین بازی حضور یافته: Mortal Kombat

تعداد حضور در نسخه های سری: ۲۲ (با احتساب حضور به عنوان باس مخفی و شخصیت غیر قابل بازی)

جدیدترین بازی حضور یافته: Mortal Kombat 11

Noob Saibot برخلاف اسمی که دارد نه تنها در مبارزه Noob نیست بلکه یکی از قدرتمندترین شخصیت های کل سری به حساب می آید و بدجوری قدرتمند است. شخصیت Noob Saibot که نام اصلی و انسانی اش در ابتدا Bi-Han بوده است نخستین بار (با نام Noob Saibot) به عنوان یک شخصیت غیرقابل بازی مخفی در نخستین بازی Mortal Kombat در سال ۱۹۹۲ بود که پای به این سری گذاشت و به بازیبازان معرفی شد و البته در بازی نحست هم تحت نام Elder Sub-Zero حضور داشت و در واقع در ۷ بازی سری با نام Elder Sub-Zero حضور داشته است. از وقتی هم که وی به شخصیت Noob Saibot تغییر یافت، با این نام تا به امروز در ۱۵ نسخه از سری Mortal Kombat (با احتساب حضور به عنوان باس مخفی و شخصیت غیر قابل بازی) حاضر بوده است. جدید ترین حضور Noob Saibot در عنوان Mortal Kombat ۱۱ در سال ۲۰۱۹ بوده است که این بازی در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گردید و Noob Saibot به عنوان یکی از شخصیت های اولیه حاضر در بازی در زمان لانچ، در این عنوان حضور داشت. Noob Saibot از نژاد Wraith (قبلا انسان بوده و همینطور Cryomancer) است و ریشه او به دنیای Earthrealm (زمین) باز می گردد اما بعدا دوباره در Netherrealm متولد می شود. در ابتدا او هیچ پیشینه داستانی خاصی نداشت و به عنوان یک Demon از Netherealm که یک الدر گاد سقوط کرده را می پرستید معرفی شد.

قبل از مرگش، Noob Saibot در اصل ساب زیروی اوریجینال بود و یکی از قدرتمندترین آدمکشان Lin Kuei مجسوب می شد که بسیار خونسرد و سنگدل بود و سال ها آدمکشی روح او را شدیدا فاسد و سیاه کرده بود. در انتهای نخستین تورنمنت مورتال کامبت، اسکورپیون Noob Saibot را در انتقام مرگش به دست وی، به قتل رساند و او در طبقه پنجم دنیای زیرین توسط جادوگری به نام کوان چی مجددا احیا گردید که اتفاقا این جادوگر قبلا اسکورپیون را هم وقتی توسط Noob Saibot (یا همان ساب زیرو) کشته شده بود احیا کرده بود و به زندگی برگرداند تا بتواند برود و انتقام مرگش را بگیرد. Noob Saibot حالا دیگر یک شیطان مطلق بود و در روحش هیچ نشانی از انسانیت باقی نمانده بود. او نه تنها می خواست در دنیای زیرین باقی بماند بلکه هدفش این بود که آنجا را فتح و بر آن حکومت کند.

اما در Mortal Kombat: Deception همه چیز فرق کرد و اوضاع خیلی جالب شد زیرا که فهمیدیم Noob Saibot در واقع ساب زیروی اصلی و اوریجینال نسخه اول مورتال کامبت است (ساب زیروهای جدید و جوان تری که تا امروز در سری می بینیم در واقع برادر کوچکتر ساب زیروی اصلی یا همان Noob Saibot هستند) که توسط اسکورپیون کشته شده است و به عنوان یک انتقام جو دوباره Ressurect و احیا شده است. او حتی حملاتش هم در ابتدا ترکیبی از حملات دیگر شخصیت های نینجای سری بود تا این که بعدا ست حملات و حرکات مخصوص به خودش را دریافت کرد. از فاتالیتی های او که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Super Uppercut ،Sliding Knockout ،Ice Stalagmite ،Spine Rip و Deep Freeze Backfist در قالب ساب زیرو و Teleport Slams ،Shadow Spin ،Torso Rip ،Torso Kick ،Shuriken Barrage ، Make a Wish ،As One و Split Decision در قالب Noob Saibot اشاره کرد. قبل از مرگش، Noob Saibot همان طور که گفته شد در اصل ساب زیروی اوریجینال بود و یکی از قدرتمندترین آدمکشان Lin Kuei مجسوب می شد که بسیار خونسرد و سنگدل بود و سال ها آدمکشی روح او را شدیدا فاسد و سیاه کرده بود. در انتهای نخستین تورنمنت مورتال کامبت، اسکورپیون Noob Saibot را در انتقام مرگش به دست وی، به قتل رساند و او در طبقه پنجم دنیای زیرین توسط جادوگری به نام کوان چی مجددا احیا گردید که اتفاقا این جادوگر قبلا اسکورپیون را هم وقتی توسط Noob Saibot (یا همان ساب زیرو) کشته شده بود احیا کرده بود و به زندگی برگرداند تا بتواند برود و انتقام مرگش را بگیرد. Noob Saibot حالا دیگر یک شیطان مطلق بود و در روحش هیچ نشانی از انسانیت باقی نمانده بود. او نه تنها می خواست در دنیای زیرین باقی بماند بلکه هدفش این بود که آنجا را فتح و بر آن حکومت کند. درست است که او را در خدمت Warlord هایی مثل Shinnok and Shao Kahn دیده ایم ولی نهایتا تنها متحد او خودش است و هیچ کس برایش اهمیتی ندارد.

در Mortal Kombat: Deception اوضاع خیلی جالب شد زیرا که فهمیدیم Noob Saibot در واقع ساب زیروی اصلی و اوریجینال نسخه اول مورتال کامبت است (ساب زیروهای جدید و جوان تری که تا امروز در سری می بینیم در واقع برادر کوچکتر ساب زیروی اصلی یا همان Noob Saibot هستند) که توسط اسکورپیون کشته شده است و به عنوان یک انتقام جو دوباره Ressurect و احیا شده است. او حتی حملاتش هم در ابتدا ترکیبی از حملات دیگر شخصیت های نینجای سری بود تا این که بعدا ست حملات و حرکات مخصوص به خودش را دریافت کرد.

زمانی که او به عنوان Sub-Zero در سری حضور داشت، از این که وی را نینجا خطاب کنند متنفر بود و از آنجایی که بسیار به Lin Kuei وفادار بود خودش را مبارز Lin Kuei یا “Lin Kuei warrior” خطاب می کرد. از جملات مشهور او می توان به “Fear me” به عنوان Battle Cry یا همان جمله پیش از شروع نبرد در Mortal Kombat سال ۲۰۱۱ اشاره کرد. جالب است بدانید که نام Noob Saibot در واقع برعکس نام های فامیلی خالقان سری مورتال کامبت یعنی Boon و Tobias است! نام اوریجینال ساب زیرو در اصل قرار بود “Tundra” باشد که نهایتا codename ساب زیروی جوان تر شد. در بازی های Ultimate Mortal Kombat 3 و Mortal Kombat Trilogy در نوشته های انتهای بازی یا Credits، از Bi-Han به نام ساب زیروی ماسک دار نام برده شده بود ولی اکثر منابع و مراجع گیمینگ از او تحت نام ساب زیروی کلاسیک نام می بردند. جالب است بدانید که در تمامی بازی های سری از Mortal Kombat: Deception به بعد، نام Noob Saibot در زیر خط سلامتی اش فقط با نوشته Noob نمایش داده می شود که این به اشتباه توسط بازیبازان تعبیر به این شده بود بود که چون جان توبایاس Midway Games را ترک کرده بود بخش مربوط به نام او به اجبار و به دلایل قانونی باید از این شخصیت حذف می شده است، ولی این غلط بود زیرا امتیاز نام Saibot اصلا برای توبایاس نبود که بخواهد چنین اتفاقی بیافتد و تازه در کات سین ها و انتهای بازی همچنان از این شخصیت با نام کامل Noob Saibot یاد می شد. اما سرانجام دوباره در بازی Mortal Kombat 11 شاهد نمایش کامل نام این شخصیت هستیم. طی یک توئیت توسط اد بون، او اعلام کرد که Noob نام شخصیت اصلی است و Saiboot نام شخصیت سایه او. در کات سین آغازین بخش داستانی مورتال کامبت سال ۲۰۱۱، شخصیت Noob Saibot هم دیده می شود که یک شمشیر در ستون فقرات او فرو رفته است و بسیاری بر این عقیده اند که آن شمشیر، Mugai Ryu متعلق به اسکورپیون است. در نهایت باید گفت بدون شک شخصیت Noob Saibot یکی از برترین و خفن ترین مبارزان سری Mortal Kombat است و در لیست امروز ما از “برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat” در رتبه یازدهم قرار گرفته است.

۸ – Baraka

Baraka

ریشه: Outworld

نژاد: Tarkatan

نخستین بازی حضور یافته: Mortal Kombat II

تعداد حضور در نسخه های سری: ۱۴ (با احتساب سری کمیک و بازی موبایل)

جدیدترین بازی حضور یافته: Mortal Kombat 11

Baraka علاقه شخصی من در این کل این سری است (حتی به اندازه اسکورپیون به Baraka علاقه دارم). از همان قدیم شیفته طراحی صورت بی نقص و بی نهایت مخوف Baraka بودم و هستم. نوع طراحی دندان ها و فک و صورت به همراه تیغ های دست و تمام کننده های وحشیانه او، همواره من را سر ذوق می آورد و یک ارتباط خاصی را با Baraka دارم! نمی دانم دقیقا دلیلش چیست ولی خب فکر می کنم اصلش به خاطر این است که مخوف ترین طراحی چهره را بین شخصیت ها دارد و از همه ترسناک تر است. حتی بین شخصیت های کل دنیای بازی هم طراحی چهره Baraka جزو مخوف ها و رعب انگیزترین هاست. Baraka نخستین بار در دومین بازی Mortal Kombat در سال ۱۹۹۳ بود که پای به این سری گذاشت و به بازیبازان معرفی شد. این شخصیت تا به امروز در ۱۴ نسخه از سری Mortal Kombat (با احتساب حضور در بازی پازل سری و بازی موبایل) حاضر بوده است که جدید ترین حضور وی در عنوان Mortal Kombat ۱۱ در سال ۲۰۱۹ بوده است که این بازی در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گردید و Goro به عنوان یکی از شخصیت های اولیه حاضر در بازی در زمان لانچ، در این عنوان حضور داشت. از نظر شخصیتی، Baraka نخستین بار به عنوان یک مبارز پست فطرت، شرور، انتقام جو و غیر قابل پیش بینی که در خدمت امپراطور دنیای بیرونی یعنی شائوکان بود معرفی گردید. در Mortal Kombat: Deception مشخص شد که نام نژاد باراکا که یک گونه جهش یافته هستند، Tarkata است. آنها نژادی دورگه و پیوندی از شیاطین قلمروی زیرین (Netherrealm) و ساکنان دنیای خارج هستند که در زمین های وسیع و بایر زندگی می کردند.

Baraka علاقه شخصی من در این کل این سری است (حتی به اندازه اسکورپیون به Baraka علاقه دارم). از همان قدیم شیفته طراحی صورت بی نقص و بی نهایت مخوف Baraka بودم و هستم. نوع طراحی دندان ها و فک و صورت به همراه تیغ های دست و تمام کننده های وحشیانه او، همواره من را سر ذوق می آورد و یک ارتباط خاصی را با Baraka دارم! نمی دانم دقیقا دلیلش چیست ولی خب فکر می کنم اصلش به خاطر این است که مخوف ترین طراحی چهره را بین شخصیت ها دارد و از همه ترسناک تر است. حتی بین شخصیت های کل دنیای بازی هم طراحی چهره Baraka جزو مخوف ها و رعب انگیزترین هاست.

مثل بسیاری از اعضای گونه اش، باراکا هم دو تیغ مخوف را در ساعدهای خود دارد که سبک نبرد او را تعیین کرده اند. جالب اینجاست که با وجود این که وی بارها با مبارزات زمین رو در رو شده است ولی هرگز به نظر نمی رسد که او یک دشمنی خاص و شخصی با زمین و مردمش داشته باشد و هدفش خدمت کردن به اربابش بود. باراکا به خاطر وفاداری بسیار زیادش به اربابان خود که خودش از آنها با نام “Master” یاد می کند، لقب ژنرال را کسب می کند که وی را بالاتر از تمام Tarkatan ها قرار می دهد، البته به غیر از شخصیت نیمه تارکاتان Mileena. از آنجایی که باراکا یک تارکاتان است، در نبردها از قدرت بدنی و قابلیت مبارزه بالاتری نسبت به انسان ها برخوردار است. سلاح های اصلی او که همان تیغه های مشهور ساعدش یا Tarkatan blades هستند در نبردها بسیار به وی کمک می کنند. حس بویایی او نیز بسیار قوی است و خیلی وقت ها هویت واقعی رقیبش را تنها با شناختن بوی وی می تواند فاش کند. او حتی یک فاکتور نهفته احیا شدن یا Healing نیز داردع زیرا که او از فاتالیتی مرگبار Body Slice کانگ لائو در وقایع Mortal Kombat Trilogy جان سالم به در برد. در نسخه جدید و یازدهم سری، وی به تیغ های بدنی هم مجهز شده است و اکنون می تواند طی یک مکانیم دفاعی، از پشتش تیغ به سمت دشمنان پرتاب نماید. از فاتالیتی های او که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Food For Thought ،Up the Middle ،Head Spike ،Mutant Dissection ،Blade Lift ،Blade Decapitation و Rock, Paper, Baraka اشاره کرد.

جالب است بدانید که در سری کمیک مورتال کامبت، باراکا نخستین شخصیتی بود که کلمات فحش مانند یا به اصطلاح خارجی ها Swear از او شنیده شد. او طی بازجویی از یک راهب برای یدا کردن کانگ لائو، به او می گوید “!Well, have a wild f…g guess”. معنی اسم باراکا در زبان عربی می شود “رحمت” یا “bless” و در زبان Swahili می شود “blessing” که البته رحم و مروت اصلا با شخصیت او و نوع رفتارش سنخیتی ندارد! باراکا یکی از ۳ شخصیت قابل بازی تارکاتان در این سری است که دو نفر دیگر شامل شخصیت نیمه تارکاتان Mileena و شخصیت Alien در مورتال کامبت ایکس هستند که البته هر دوی اینها فقط ژن تارکاتان را دارند و نوعی هیبرید هستند ولی باراکا از نژاد خالص تارکاتان است.

شخصیت Baraka از نژاد Tarkatan است و ریشه او به دنیای Outworld (دنیای بیرونی) باز می گردد. معنی اسم باراکا در زبان عربی می شود “رحمت” یا “bless” و در زبان Swahili می شود “blessing” که البته رحم و مروت اصلا با شخصیت او و نوع رفتارش سنخیتی ندارد! باراکا یکی از ۳ شخصیت قابل بازی تارکاتان در این سری است که دو نفر دیگر شامل شخصیت نیمه تارکاتان Mileena و شخصیت Alien در مورتال کامبت ایکس هستند که البته هر دوی اینها فقط ژن تارکاتان را دارند و نوعی هیبرید هستند ولی باراکا از نژاد خالص تارکاتان است. بد نیست تا در اینجا به چند نکته کوتاه و جالب در مورد این شخصیت اشاره کنیم. جالب است بدانید که در سری کمیک مورتال کامبت، باراکا نخستین شخصیتی بود که کلمات فحش مانند یا به اصطلاح خارجی ها Swear از او شنیده شد. او طی بازجویی از یک راهب برای یدا کردن کانگ لائو، به او می گوید “!Well, have a wild f…g guess”. طراحی اصلی شخصیت باراکا که در بازی مورتال کامت ۲ داشت، به عنوان لباس جایگزین او در بازی های Deception و Armageddon استفاده شدند. در بازی Deception، باراکا از استایل نبرد Hung Gar استفاده می کرد که قبلا شخصیت Reptile در بازی Deadly Alliance داشت. بعدا هم شخصیت Drahmin در بازی آرماگدون از این استایل استفاده کرد. در صحنه آغازین بازی آرماگدون، باراکا را در حال نبرد با کانگ لائو می بینیم و بعدا هم در بالای هرم وی را در حال ضربه خوردن با چکش شائوکان مشاهده می کنیم. از جملات مشهور باراکا می توان به “We will share in Outworld’s rule” در نسخه یازدهم و جدید این سری اشاره کرد. بدون شک شخصیت Baraka یکی از مبارزان بسیار مخوف و یکی از نمادهای شرارات در سری Mortal Kombat است که در لیست امروز ما از “برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat” در رتبه دهم قرار گرفته است.

۷ – Kung Lao

Kung Lao

ریشه: Earthrealm (زمین – چین)

نخستین بازی حضور یافته: Mortal Kombat II

تعداد حضور در نسخه های سری: ۱۵ (با احتساب سری کمیک و بازی موبایل)

جدیدترین بازی حضور یافته: Mortal Kombat 11

می رسیم به یک شخصیت خفن با کلاه تیغ دار مرگبار که برخی از مخوف ترین تمام کننده های تاریخ سری را تا به امروز با کلاهش رقم زده و می زند. بله، صحبت از Kung Lao است. وی نخستین بار در بازی Mortal Kombat II در سل ۱۹۹۳ بود که پای به این سری گذاشت و به بازیبازان معرفی شد. این شخصیت تا به امروز در۱۵ نسخه از سری Mortal Kombat (با احتساب حضور در سری کمیک و بازی موبایل) حاضر بوده است که جدید ترین حضور وی در عنوان Mortal Kombat ۱۱ در سال ۲۰۱۹ بوده است که این بازی در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گردید و Kung Lao به عنوان یکی از شخصیت های اولیه حاضر در بازی در زمان لانچ، در این عنوان حضور داشت. وی به عنوان یکی از دو پروتاگونیست اصلی بازی محبوب Mortal Kombat: Shaolin Monks در کنار دوست صمیمی اش Liu Kang به شمار می رود. در اینتروی Armageddon کنگ لائو را در هوا در حال نبرد با باراکا با استفاده از شمشیرش می بینم. همچنین در اینتروی Shaolin Monks وی را در حال نبرد و پرتاب کلاه و استفاده از تکنیک های تلپورت در مبارزه با Baraka, Goro و Scorpion به صورت جداگانه می بینیم. با این که وی یکی از اصلی ترین و مهم ترین شخصیت ها در بازی های مورتال کامبت است ولی عجیب است که در دیگر مدیاهای این سری مثل دو فیلم این سری و سری لایو اکشن MK Conquest و حتی سری کارتونی، به ندرت وی را دیده ایم. البته او در فصل دوم MK Legacy حضور داشت. محبوبیت Kung Lao به دیگر بازی ها هم کشیده شده است و مثلا در عنوان Saints Row IV، شخصیت Pierce Washington در فرم ابرقهرمانی اش به صورت Kung Lao لباس پوشیده است. بد نیست تا به بیان کوتاهی از داستان Kung Lao در طول سری مورتال کامبت بر طبق اطلاعاتی که از او وجود دارد، بپردازیم. Kung Lao از نژاد انسان (چین) است و ریشه او به دنیای Earthrealm (زمین) باز می گردد. وی یکی از راهب های شائولین و جز گروه نیلوفر سفید بود. او از فرزندان خاندان بزرگ کنگ لائو محسوب می شد؛ اما بر خلاف اجدادش ، میل قهرمانی نداشت و ترجیح می داد زندگیش در آرامش قرار بگیرد. او در بین راهب های شائولین جزو صلح طلب ترین ها بود؛ اما در مواردی که به او یا به دوستانش و یا حتی به قلمروی زمین حمله می کردند به شدت سرکشان را مورد مجازات قرار می داد.

با کشته شدن Liu Kang در نسخه مورتال کامبت: اتحاد مرگبار، Kung Lao تصمیم به مبارزه علیه شنگ سانگ و کوان چی گرفت و این موضوع را با Raiden مطرح کرد. به دلیل کافی نبودن توانایی Kung Lao، Raiden استاد بوراچیو را مامور آموزش وی کرد. پس از مدتی Kung Lao به همراه Raiden و کیتانا عازم مبارزه با دو جادوگر شدند، اما Kung Lao به دست شنگ سانگ و کیتانا به دست کوان چی کشته شدند و Raiden در مقابل این دو جادوگر تنها ماند. با این مرگ Kung Lao اسیر طلسم اوناگا شد.

Kung Lao یکی از نزدیکترین دوستان لو کنگ به حساب می آید و او نیز مثل سایر راهب ها آموزش دید. وی آخرین نسل از خاندان بزرگ کنگ لائو بود. کنگ لائوی بزرگ (جد کنگ لائوی فعلی) از بزرگ ترین قهرمانان مبارزات مرگبار به شمار می رفت و سال های متمادی قهرمانی را در اختیار داشت؛ اما سرانجام بعد از ۵۰۰ سال ، با کشته شدن لائوی بزرگ بوسیله Goro، این عنوان قهرمانی به این نسل از شوکان رسید. با مرگ کنگ لائوی بزرگ، شنگ سانگ بر این مبارزات حکمرانی کرد. وقتی که معبد شائولین بوسیله Baraka و تارکاتان های دیگر مورد حمله قرار گرفت، کنگ لائو به همراه دوست خود لو کنگ برای گرفتن انتقام برادران راهب خود، به دنیای بیرونی سفر کردند. البته هدف نهایی او از این سفر بازسازی دوباره جامعه نیلوفر سفید در مدرسه وو شی ، برای آموزش نسل جدیدی از مبارزان بود. پس از سفر کنگ لاتو و لو کنگ به دنیای بیرونی و شکست شائوکان بوسیله لو، راهب های شائولین به زمین بازگشتند و آموزش نسل جدید مبارزان آغاز گردید. در مورتال کامبت ۳ وقتی که شائوکان قلمروی زمین را مورد یورش قرار داد، Kung Lao به طور موقت طرح بازسازی دوباره جامعه نیلوفر سفید را رها کرد. او در این یورش با شائوکان رو در رو شد. اما شائوکان با جادوی نیرومند خود Kung Lao را زخمی کرد در حدی که وی رو به مرگ رفت. خبر زخمی شدن Kung Lao به لو کنگ رسید و او شائوکان را به مبارزه طلبید و در این مبارزه برای دومین بار شائو کان را شکست داد. بعد از این واقعه، در مورتال کامبت گلد Kung Lao به معبد شائولین برنگشت و اجازه داد که همه باور کنند او کشته شده است تا در آرامش زندگی کند، اما این آرامش زیاد طول نکشید چون شیناک به همراه نیروهای خودش به زمین یورش برد و Kung Lao فهمید که Goro که جد بزرگش را کشته بود، زنده است. پس از شکست خوردن شیناک، Kung Lao تصمیم گرفت که Goro را نابود کند اما به دلیل اینکه goro پیمان صلحی را با شاهدخت کیتانا بسته بود، از این تصمیم منصرف شد.

از شناسه های بارز Kung Lao ، کلاه تیغه ای شکل و برنده اش است که او در مبارزاتش به طور موثری از آن استفاده می کند. حتی بیشتر تمام کننده های او نیز بوسیله کلاهش انجام می گیرد. از فاتالیتی های او که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Arm Cutter ،Hat Toss ،Tornado ،Hat Decapitation ،Hat Boomerang ،Body Slice و Meat Slicer اشاره کرد. جالب اینجاست که جان توبایاس یکی از سازندگان مورتال کامبت در مصاحبه با ای جی ام (EGM) در سال ۱۹۹۵ اذعان داشت که ایده کلاه Kung Lao بر گرفته از یکی از فیلم های سینمایی جیمز باند در سال ۱۹۶۴ بوده است. به این طریق که شخصی به نام Oddjob در این فیلم، کلاه خودش را به عنوان سلاح پرتاب می کرد. از جملات مشهور Kung Lao می توان به “I will not be so passive in your demise” اشاره کرد که خطاب به Raiden در Mortal Kombat X می گوید.

با کشته شدن Liu Kang در نسخه مورتال کامبت: اتحاد مرگبار، Kung Lao تصمیم به مبارزه علیه شنگ سانگ و کوان چی گرفت و این موضوع را با Raiden مطرح کرد. به دلیل کافی نبودن توانایی Kung Lao، Raiden استاد بوراچیو را مامور آموزش وی کرد. پس از مدتی Kung Lao به همراه Raiden و کیتانا عازم مبارزه با دو جادوگر شدند، اما Kung Lao به دست شنگ سانگ و کیتانا به دست کوان چی کشته شدند و Raiden در مقابل این دو جادوگر تنها ماند. با این مرگ Kung Lao اسیر طلسم اوناگا شد. البته این پایان راه او نبود چرا که بعدها توسط ارمک از دست طلسم اوناگا رهایی پیدا کرد. در مورتال کامبت: آرماگدون Kung Lao با فوجین متحد گردید تا به کمک هم، دوستان قدیمی خود یعنی Liu و Raiden را به حالت عادی بازگردانند و اگر راهی برای برگرداندن آنها پیدا نکردند اجبارا آن دو را نابود کنند. در پایان کار Kung Lao در آرماگدون ، وی با شکست دادن Blaze ، روح جد بزرگ خود را مشاهده کرد و به این واسطه به زمان قبل سفر کرده و در نبردی در مقابل Goro قرار گرفت و با شکست او به قهرمان مبارزات مرگبار تبدیل گشت، اما با این حال بین Liu Kang و Kung Lao هیچ گاه رقابتی برای تصاحب این مقام صورت نگرفت. از شناسه های بارز Kung Lao ، کلاه تیغه ای شکل و برنده اش است که او در مبارزاتش به طور موثری از آن استفاده می کند. حتی بیشتر تمام کننده های او نیز بوسیله کلاهش انجام می گیرد. از فاتالیتی های او که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Arm Cutter ،Hat Toss ،Tornado ،Hat Decapitation ،Hat Boomerang ،Body Slice و Meat Slicer اشاره کرد. جالب اینجاست که جان توبایاس یکی از سازندگان مورتال کامبت در مصاحبه با ای جی ام (EGM) در سال ۱۹۹۵ اذعان داشت که ایده کلاه Kung Lao بر گرفته از یکی از فیلم های سینمایی جیمز باند در سال ۱۹۶۴ بوده است. به این طریق که شخصی به نام Oddjob در این فیلم، کلاه خودش را به عنوان سلاح پرتاب می کرد. از جملات مشهور Kung Lao می توان به “I will not be so passive in your demise” اشاره کرد که خطاب به Raiden در Mortal Kombat X می گوید. بدون شک باید گفت شخصیت Kung Lao یکی از با استایل ترین و محبوب ترین مبارزان سری Mortal Kombat است و هر گاه که صحبت از برترین شخصیت های این فرنچایز مطرح شود، می توانیم وی را نیز در زمره بهترین ها قلمداد کنیم. Kung Lao در لیست امروز ما جایگاه دهم را کسب نموده است.

۶ – Johnny Cage

Johnny Cage

ریشه: Earthrealm

نژاد: انسان

نخستین بازی حضور یافته: Mortal Kombat X

تعداد حضور در نسخه های سری: ۱۴ (با احتساب سری کمیک و بازی موبایل)

جدیدترین بازی حضور یافته: Mortal Kombat 11

می رسیم یکی از آن شخصیت های قدیمی و خیلی محبوب و از همه مهم تر “کاریزماتیک” این سری که یک ستاره واقعی است. شخصیت Johnny Cage که از اوریجینال های سری است، نخستین بار در اولین بازی Mortal Kombat در سال ۱۹۹۲ بود که پای به این سری گذاشت و به بازیبازان معرفی و خیلی زود هم محبوب شد. این شخصیت تا به امروز در ۱۴ نسخه از سری Mortal Kombat (با احتساب حضور در sسری کمیک و بازی موبایل) حاضر بوده است که جدید ترین حضور وی در عنوان Mortal Kombat ۱۱ در سال ۲۰۱۹ بوده است که این بازی در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گردید و Goro به عنوان یکی از شخصیت های اولیه حاضر در بازی در زمان لانچ، در این عنوان حضور داشت. شخصیت Johnny Cage از نژاد انسان است و ریشه او به دنیای Earthrealm (زمین) باز می گردد. در داستان و بیوگرافی فارسی این شخصیت آمده است جان کارلتون، معروف به جانی کیج یکی از معروف ترین شخصیت های سری بازی مبارزه مرگبار هست که به عنوان سوپر استار و ستاره فیلم های اکشن و رزمی هالیوود شناخته می شود که برای اولین بار در اولین بازی مورتال کامبت ظاهر شد. جانی یک ستاره فیلم های هالیوودی بود. وی در اصل وارد سری مبارزات مرگبار شد تا مهارت های رزمی خودش را به فیلمسازان و منتقدان و تماشاگران نشان دهد که اعتقاد داشتند جانی بیشتر روی تکنینک های گول زننده دوربین کار می کند و یک مبارز واقعی نیست. سرانجام او یکی از مهمترین مدافعان قلمروی زمین شد. اگرچه او گهگاهی به دلیل خود پسندی و مادی گرایی اشتباهاتی می کرد اما او یک مبارز دلیر و وظیفه شناس بود. جانی کیج یک سوپر استار رزمی کار، که بوسیله اساتید بزرگی از سراسر جهان آموزش داده شده بود. او همیشه مورد تمسخر منتقدان و فیلم سازان به دلیل استفاده از جلوه های ویژه قرار می گرفت، اما چیزی که بر آن ها نامعلوم بود، نیروی shadow kick و force ball جانی بود که در واقع این ها قدرت های ماورای طبیعی او بودند. او برای بهبود این قدرت ها وارد مسابقات مرگبار شد.

جالب است بدانید که نام اصلی و اولیه جانی کیج در بازی نخست، Michael Grimm بود ولی در مرحله پیش تولید تغییر کرد و تبدیل به جانی کیج شد که انصافا هم باحال تر است. در سری مورتال کامبت که کلا علاقه ای به حرف C ندارند و مدام در همه جا آن را با حرف K عوض می کنند، Johnny Cage یک استثنا است. کلمه Kage در ربان ژاپنی به معنی سایه است (“ka-ge” در ژاپنی تلفظ می شود) و جانی کیج هم استاد استفاده از فنون و حرکات سایه یا shadow است و این احتمالا اتفاقی نیست. ایده اولیه الهام گرفته شده برای خلق شخصیت جانی کیج و طراحی حرکات او، بر اساس شخصیت آیرون فیست فرنچایز مارول با همین نام است.

در اولین بازی مورتال کامبت جانی کیج برای اولین بار در یک بندر مشاهده شد که به منظور مسافرت به جزیره شنگ سانگ ، به همراه منشی و وکیل خود، منتظر کشتی بود. وکیل و منشی وی که ترس سراسر وجودشان رو گرفته بود، سعی در منصرف کردن جانی برای شرکت در مسابقات داشتند، اما جانی گوشش به این حرف ها بدهکار نبود. بعد از اینکه جانی سوار بر کشتی شد از سوی شخصی به نام “Kano” که رهبر گروه اژدهای سیاه بود و دیگر متحدینش مورد آزار قرار گرفت. اما یکی از پیروان راهب های شائولین به نام لو کنگ به او کمک کرد و تعدادی از گردن کلفتان را کتک زد در همین حین هم جانی با ضربه shadow kick خود Kano را ناک اوت کرد. بعد از مدت کمی از این واقعه جانی به لو و Sonya Blade که از نیروهای ضربت ایالات متحده بودند پیوست. آنها بعدا سازماندهی شدند برای حفاظت از قلمرو زمین و زیر نظر محافظ قلمروی زمین، خدای رعد، یعنی Raiden مورد تعلیم قرار گرفتند. در طول نبرد نهایی بین لو کنگ و شنگ سانگ، جانی با سونیا برای مبارزه با Goro متحد شدند. پس از شکست خوردن شنگ سانگ و نابودی قلعه و جزیره او، Raiden برای حفاظت جانی وی را به کشتی که نزدیک جزیره وابسته به نیروهای ویژه بود، انداخت. پس از آن او با سرگرد جکسون بیگس یا”Jax” ملاقات کرد و از جانب او در مورد سونیا مورد بازجویی قرار گرفت. جانی هر چه که اتفاق افتاده بود را برای جکس شرح داد، اما جکس این وقایع را باور نکرد. پس از آزاد سازی، جانی کیج فیلمی با عنوان مبارزه مرگبار ساخت و تجربیات خود را در آن بیان کرد. در مورتال کامبت ۲ با توجه به وقایع ضبط شده از سونیا و Kano که به دست نیروهای ویژه ایالات متحده رسیده بود، جکس فهمید که هر آن چه که جانی شرح داده بود درست است. بنابراین وی خودش را آماده کرد تا یک بار دیگه جانی را پیدا کند.

جانی یک ستاره فیلم های هالیوودی بود. وی در اصل وارد سری مبارزات مرگبار شد تا مهارت های رزمی خودش را به فیلمسازان و منتقدان و تماشاگران نشان دهد که اعتقاد داشتند جانی بیشتر روی تکنینک های گول زننده دوربین کار می کند و یک مبارز واقعی نیست. سرانجام او یکی از مهمترین مدافعان قلمروی زمین شد. اگرچه او گهگاهی به دلیل خود پسندی و مادی گرایی اشتباهاتی می کرد اما او یک مبارز دلیر و وظیفه شناس بود. جانی کیج یک سوپر استار رزمی کار، که بوسیله اساتید بزرگی از سراسر جهان آموزش داده شده بود. او همیشه مورد تمسخر منتقدان و فیلم سازان به دلیل استفاده از جلوه های ویژه قرار می گرفت، اما چیزی که بر آن ها نامعلوم بود، نیروی shadow kick و force ball جانی بود که در واقع این ها قدرت های ماورای طبیعی او بودند. او برای بهبود این قدرت ها وارد مسابقات مرگبار شد.

از طرفی جانی در حال ایفای نقش در فیلمی بود که ناگهان توسط شنگ سانگ دوباره متولد شده، کینتارو، باراکا، کیتانا و ملینا مورد حمله قرار گرفت. هم زمان با این حمله، جکس به صحنه رسید و تصمیم گرفت که به جانی کمک کند و این دو در مقابل مهاجمین ایستادند. پس از این ماجرا آن ها به دیگر مبارزان قلمرو زمین برای ادامه مبارزه پیوستند. در این حین Raiden ظاهر شد و قصد اتمام مبارزه را داشت که شنگ سانگ پیشنهاد راه اندازی سری جدید مسابقات مرگبار را داد. بنابراین بار دیگر جانی به متحدین خود برای حفاظت قلمرو زمین پیوست. آن ها به دنیای بیرونی سفر کردند. سرانجام لو کنگ امپراطور شائوکان را به مبارزه طلبید و با شکست او بار دیگر نشان داد که قهرمان واقعی مسابقات مرگبار است. بد نیست تا به برخی نکات کوتاه و جالب در مورد این شخصیت نیز اشاره کنیم. جالب است بدانید که نام اصلی و اولیه جانی کیج در بازی نخست، Michael Grimm بود ولی در مرحله پیش تولید تغییر کرد و تبدیل به جانی کیج شد که انصافا هم باحال تر است. در سری مورتال کامبت که کلا علاقه ای به حرف C ندارند و مدام در همه جا آن را با حرف K عوض می کنند، Johnny Cage یک استثنا است. کلمه Kage در ربان ژاپنی به معنی سایه است (“ka-ge” در ژاپنی تلفظ می شود) و جانی کیج هم استاد استفاده از فنون و حرکات سایه یا shadow است و این احتمالا اتفاقی نیست. ایده اولیه الهام گرفته شده برای خلق شخصیت جانی کیج و طراحی حرکات او، بر اساس شخصیت آیرون فیست فرنچایز مارول با همین نام است. از فاتالیتی های او که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Brain Rip ،Atomic Backbreaker ،Torso Kick ،Torso Rip ،Triple Punch Decapitation ،Head Pop و Mr. Cage’s Neighborhood اشاره کرد. همچنین از جملات مشهور او می توان به “Ooh, that’s freaky like Friday.” اشاره کرد که خطاب به نسخه زمان گذشته خودش می گوید! بدون شک شخصیت Johnny Cage یکی از کاریزماتیک ترین شخصیت های سری Mortal Kombat است و هر گاه که صحبت از برترین شخصیت های این فرنچایز مطرح شود، باید وی را نیز در زمره بهترین ها قلمداد کنیم. Johnny Cage در لیست امروز ما از “برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat” با شایستگی جایگاه دهم را به خود اختصاص داده است.

۵ -Liu Kang

Liu Kang

ریشه: Earthrealm

نژاد: انسان

نخستین بازی حضور یافته: Mortal Kombat X

تعداد حضور در نسخه های سری: ۱۸ (با احتساب سری کمیک و بازی موبایل)

جدیدترین بازی حضور یافته: Mortal Kombat 11

رسیدیم به ۵ شخصیت برتر لیست و بهترین های سری. در این رتبه یکی از محبوب ترین ها و با استایل ترین ها و البته قوی ترین شخصیت های بازی های مبارزه ای در تاریخ قرار دارد که یکی از Accessible ترین شخصیت ها نیز هست و مبارزه او برای تازه کاران می تواند بسیار مفید باشد. سال ها قبل در کلوپ ها او را به نام بروس لی می شناختیم و البته انصافا هم همه چیزش مثل بروس لی بود ولی نامش Liu Kang بود و همه کشته مرده آن لگد افقی روی هوایش بودیم که با صدای خاصی مثل بروس لی آن را روانه حریفان می کرد. او تقریبا در هر تورنمنتی که حاضر شده است قهرمانی آن را مال خود کرده است و به همین دلیل هم برترین مبارز زمین به حساب می آید. حتی فینیشیتگ های او هم باحال بودند و یادم است در یکی از آنها خود Liu از صفحه می رفت و سپس دستگاه آرکید مورتال کامبت روی سر حریف بیچاره فرود می آمد! شخصیت Liu Kang به عنوان یکی از اوریجینال های سری، نخستین بار در اولین بازی Mortal Kombat در سال ۱۹۹۲ بود که پای به این سری گذاشت و به بازیبازان معرفی شد. شخصیت Liu Kang از نژاد انسان و کشور چین است و ریشه او به دنیای Earthrealm (زمین) باز می گردد. این شخصیت تا به امروز در ۱۸ نسخه از سری Mortal Kombat (با احتساب حضور در دی ال سی ها و بازی موبایل) حاضر بوده است که جدید ترین حضور وی در عنوان Mortal Kombat ۱۱ در سال ۲۰۱۹ بوده است که این بازی در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گردید و Goro به عنوان یکی از شخصیت های اولیه حاضر در بازی در زمان لانچ، در این عنوان حضور داشت. از جملات مشهور او می توان به “Show me what you can do” اشاره کرد که به عنوان Battle Cry یا کری خواندن قبل از نبرد در Mortal Kombat سال ۲۰۱۱ می گوید. در اطلاعات و بیوگرافی فارسی این شخصیت می خوانیم Liu Kang یکی از محبوبترین کاراکتر ها و بهترین جنگجوهای قلمروی زمین است که افراد زیادی را شکست داده است. به دلیل شکست های پی در پی شنگ سانگ توسط راهب های شائولین، او یکی از بزرگترین تهدیدات برای شنگ سانگ و شائوکان قلمداد می شد. کانگ یکی از اعضای انجمن نیلوفر سفید بود که در اتحاد مرگبار شنگ سانگ و کوانچی کشته شد. در اولین سری بازی مورتال کامبت Liu Kang بدون خشونت زیادی نشان داده شد چون در تمام کننده ها به طور واضح رقیب خود را نمی کشت. اما در مورتال کامبت ۲ کشتن نیز جزو فینیشینگ های او قرار گرفت. در حالت زامبی او در MK: Deception، شاهد کشته شدن صدها فرد بی گناه توسط وی بودیم. البته این جرم و جنایت واقعا توسط Liu Kang صورت نمی گرفت چون او کنترل روح خود را نداشت.

زمانی که دهمین سری مسابقات مبارزه مرگبار شکل گرفت، وی بنا به خواسته راهب بزرگ معبد شائولین، Wu، برای مبارزه و شکست دادن شنگ سانگ فرستاده شد. همانطور که او مسیر خود رو در مسابقه پیش می رفت؛ با دو شخصیت به نام های جانی کیج و سونیا بلید دوست شد. در زمان حضور Liu Kang، دنیای بیرونی قهرمانی ۹ سری از مسابقات مبارزه مرگبار را از آن خودش کرده بود. سرانجام Liu Kang حق مبارزه با گورو را در مبارزات مرگبار به دست آورد. با اینکه اطمینان زیادی روی گورو وجود داشت؛ Liu Kang توانست که وی را شکست داده و قهرمان جدید مسابقات مبارزه مرگبار شود. به محض شنیدن خبر شکست گورو، شنگ سانگ Liu Kang را به مبارزه دعوت کرد. بعد از یک مبارزه جانانه و حماسی، Liu Kang توانست با ضربه Fly Kick که بوراچیو به وی تعلیم داده بود، شنگ سانگ را شکست دهد. با شکست شنگ سانگ جزیره تحت نفوذ او نابود گردید و Liu Kang به عنوان قهرمان جدید مبارزه مرگبار به خانه باز گشت.

در آغاز کار، Liu Kang شبیه به استاد بزرگ و عالی قدر هنرهای رزمی یعنی بروس لی، با سینه برهنه و شلوار مشکی و کفش های سفید ظاهر شد. در مورتال کامبت ۲ و سری های بعدی وی دارای موهای بلند، سر بند قرمز، دست بند و شلوار سیاه و قرمز کنگ فو بود؛ با این حال نیم تنه بالایی لباس نداشت و برهنه بود (البته در مورتال کامبت ۴ لو کنگ علاوه بر ٱن چه که ذکر شد تاپ قرمز هم رنگ می پوشید). او در MK: Deception به صورت زامبی که دارای پوستی سبز و خاکستری رنگ و فاسد، صورتی آسیب دیده و زخمی و دست غل و زنجیر شده که به قلاب متصل شده بود ظاهر گردید که البته این زنجیر عملا در بازی استفاده نمی شد. در بازی مورتال کامبت ۲۰۱۱ وی به صورت انسانی پیشین خود با کمی تفاوت از جمله بستن کمر بند قرمز و مدال الدر گاد، بر گشت. MK: Deception یک بچه یتیم بود که به فرمان معبد شائولین که در کوهستان های ایالت honon در چین استقرار داشت، برای آموزش برده شد. او تحت تعلیم اجداد بزرگ کنگ لائو قرار گرفت و استعداد او در فرا گیری هنرهای رزمی توجه لرد رایدن را به خودش جلب کرد. رایدن آخرین امید قلمرو زمین را در او دید بنابراین Liu Kang جوان را به منظور پیشرفت نزد استاد بزرگ هنرهای رزمی دنیای بیرونی، بوراچیو برد. بعد از گذشت چند سال، تعلیم لو کانگ کامل گردید و وی به جامعه نیلوفر سفید که به فرمان رایدن برای دفاع از قلمرو زمین تشکیل شده بود، پیوست. زمانی که دهمین سری مسابقات مبارزه مرگبار شکل گرفت، وی بنا به خواسته راهب بزرگ معبد شائولین، Wu، برای مبارزه و شکست دادن شنگ سانگ فرستاده شد. همانطور که او مسیر خود رو در مسابقه پیش می رفت؛ با دو شخصیت به نام های جانی کیج و سونیا بلید دوست شد. در زمان حضور Liu Kang، دنیای بیرونی قهرمانی ۹ سری از مسابقات مبارزه مرگبار را از آن خودش کرده بود. سرانجام Liu Kang حق مبارزه با گورو را در مبارزات مرگبار به دست آورد. با اینکه اطمینان زیادی روی گورو وجود داشت؛ Liu Kang توانست که وی را شکست داده و قهرمان جدید مسابقات مبارزه مرگبار شود.

او یکی از محبوب ترین ها و با استایل ترین ها و البته قوی ترین شخصیت های بازی های مبارزه ای در تاریخ است و یکی از Accessible ترین شخصیت ها نیز هست، یعنی مبارزه او برای تازه کاران می تواند بسیار مفید باشد. سال ها قبل در کلوپ ها او را به نام بروس لی می شناختیم و البته انصافا هم همه چیزش مثل بروس لی بود ولی نامش Liu Kang بود و همه کشته مرده آن لگد افقی روی هوایش بودیم که با صدای خاصی مثل بروس لی آن را روانه حریفان می کرد. او تقریبا در هر تورنمنتی که حاضر شده است قهرمانی آن را مال خود کرده است و به همین دلیل هم برترین مبارز زمین به حساب می آید. حتی فینیشیتگ های او هم باحال بودند و یادم است در یکی از آنها خود Liu از صفحه می رفت و سپس دستگاه آرکید مورتال کامبت روی سر حریف بیچاره فرود می آمد!

به محض شنیدن خبر شکست گورو، شنگ سانگ Liu Kang را به مبارزه دعوت کرد. بعد از یک مبارزه جانانه و حماسی، Liu Kang توانست با ضربه Fly Kick که بوراچیو به وی تعلیم داده بود، شنگ سانگ را شکست دهد. با شکست شنگ سانگ جزیره تحت نفوذ او نابود گردید و Liu Kang به عنوان قهرمان جدید مبارزه مرگبار به خانه باز گشت. در بازی MK 2 بعد از بازگشت Liu Kang به خانه وی متوجه شد که تعداد بسیاری از راهب های شائولین به وسیله گروهی از تارکاتان ها کشته شده اند. لو در نهایت خشم و با حمایت اعضای جامعه نیلو فر سفید مانند کنگ لائو، رایدن، ساب زیرو و اسموک تصمیم گرفت که به دنیای بیرونی سفر کند و خواهان انتقام باشد. قبل از عزیمت، Liu Kang به هالیود رفت تا از جانی کیج کمک بخواهد. خوشبختانه زمانی او جانی را ملاقات کرد که تارکاتانی در حال حمله به وی بود. سرانجام با پیوستن جانی و سونیا و مافوقش جکس، آن ها راهی دنیای بیرونی شدند. در حین مبارزه، Liu Kang و کانگ لائو با کیتانا روبرو شدند و Liu Kang به مرور زمان عاشق کیتانا گردید. او متوجه ماهیت واقعی مسابقات دنیای بیرونی شده بود اما با این حال یک چیز واضح نبود و آن این موضوع بود که چگونه مسابقات صورت می گیرد. پاسخ این سوال کسی نبود جز شائو کان امپراتور دنیای بیرونی. Liu Kang بعد ها در مقابل شائو کان، شانگ سانگ و شوکانی به نام کینتارو را شکست داد و نزدیک به پیروزی کامل بود که شائو کان دستور نابودی نابودی قهرمانان زمین را به نیروی های خودش داد. با این وضعیت نیروی های زمین به قلمرو خودشان برگشته تا برای مبارزه خود را آماده کنند. از فاتالیتی های Liu Kang که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Burn Out ،Shaolin Soccer ،Incinerate ،Arcade Drop ،Dragon Bite ،Deadly Uppercut و Belly of the Beast اشاره کرد. بدون شک شخصیت Liu Kang یکی از چند شخصیت برتر در کل تاریخ سری Mortal Kombat است و لیست برترین ها بدون او معنایی ندارد. Liu Kang در لیست امروز ما از “برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat” جایگاه دهم را کسب نموده است.

۴ – Shao kahn

Shao kahn

ریشه: Outworld (دنیای بیرونی)

نژاد: خدا (God)

نخستین بازی حضور یافته: Mortal Kombat II

تعداد حضور در نسخه های سری: ۱۵ (با احتساب سری کمیک و بازی موبایل و دی ال سی)

جدیدترین بازی حضور یافته: Mortal Kombat 11

Shao kahn افسانه ای، آنتاگونیست اصلی اکثر عناوین مورتال کامبت و یکی از بهترین شخصیت های منفی تاریخ بازی های رایانه ای است که البته بازی کردن با او کار راحتی نیست و کمتر دیده ایم که بازیبازان حرفه ای این سری با Shao kahn مقابل رقیب قرار بگیرند. با این که یکی از بهترین و سنگین ترین سبک های مبارزه در این سری متعلق به Shao kahn است، بازی کردن حرفه ای با او کار هر کسی نیست، زیرا استایل خاص و کندی دارد که بر پایه قدرت است. در داستان زندگی شائوکان و اعمال و رفتار وی حتی نقطه ای به غیر از سیاهی و پلیدی دیده نمی شود و وی معنای کامل شیطانی بودن است، آن هم یک شیطان فوق العاده نیرومند و مرگبار و بی رحم. Shao kahn از نژاد خدا (God) است و ریشه او به دنیای Outworld (دنیای بیرونی) باز می گردد. شخصیت Shao kahn نخستین بار در اولین بازی Mortal Kombat II در سال ۱۹۹۳ بود که به عنوان Boss پای به این سری گذاشت و به بازیبازان معرفی شد. این شخصیت تا به امروز در ۱۵ نسخه از سری Mortal Kombat (با احتساب سری کمیک و بازی موبایل و دی ال سی) و غالبا به عنوان باس یا sub-Boss حاضر بوده است که جدید ترین حضور وی در عنوان Mortal Kombat ۱۱ در سال ۲۰۱۹ بوده است که این بازی در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گردید و Shao kahn در ابتدا به عنوان شخصیتی که با پیش خرید بازی برای شما آزاد می شد و سپس در قالب دی ال سی در این بازی حضور یافت.

Shao kahn از هوش بسیار بالایی برخوردار است و همچنین به خوبی رموز استفاده از هنرهای سیاه را می داند. او نیز مانند شنگ سانگ پلید، قابلیت مصرف روح قربانیانش را داراست. در بازی Mortal Kombat Deception مشخص گردید که شائوکان با Raiden از یک نژاد است و در واقع او نیز یک خداست. با این که وی بسیار در راه رسیدن به هدفش عزم راسخ دارد و از فدا کردن هیچ چیز و هیچ کس در این راه ترسی ندارد، ولی بزرگترین ضعف او همین خودبینی و غرور بیش از حد و اعتماد به نفس بسیار بالای اوست که جالب است حتی در نبردهای سری هم بارها باعث شکستش شده است و زمانی که به جای تمام کردن کار حریفش، ایستاده و به او خندیده است، حریف از این فرصت استفاده کرده و به مبارزه بازگشته است و حتی شائوکان را نهایتا شکست داده.

از جملات مشهور او می توان به “I am no refugee! I am Kahn of Outworld! Vacate my throne, or I’ll soak these sands with your blood” اشاره کرد که خطاب به Kotal Kahn در Mortal Kombat ۱۱ می گوید. یادتان است زمانی که در انتهای یک ستون سنگی و پس از بالا آمدن مرحله به مرحله آن و شکست کلی شخصیت مختلف، تصویری از Shao kahn را به عنوان یک شخصیت مخوف با پوششی بر روی صورت مانند جمجمه یک اسکلت و دو شاخ خوفناک را می دیدیم. همیشه غول آخر یک بازی، تصویری پر ابهت و مخوف در ذهن ما داشته است و دارد. همیشه در ذهن داریم که غول آخر یک موجود و یک شخصیت بسیار قدرتمند است که کار آسانی را برای شکست وی نخواهیم داشت. Shao kahn دقیقا با این تعریف مطابقت داشت و چه از نظر ظاهری و چه قدرت، یک غول آخر به تمام معنا بود. حالا حساب کنید غول آخر در یک بازی مبارزه ای که چیزی به اسم دشمن معمولی ندارد و همه شخصیت های آن هر کدام یک غول آخر قدرتمند هستند، چقدر باس آخر واقعی آن، برای ما پر ابهت و عظیم جلوه می کند. آن هم در بازی که نماد خشونت افسارگسیخته و صحنه های مرگبار است.

از آنجایی که در ابتدا این ایده بر سری حاکم بود که تمام شخصیت های دنیای بیرونی در نهایت از نژاد باراکا یعنی تارکاتان هستند، شائوکان نیز در ابتدا بدون ماسک و با دندان های مخوفی مثل باراکا در این سری حاضر بود ولی بعدا این ایده از سری کنار گذاشته شد. جالب است بدانید که در بازی مورتال کامبت ۲، شائوکان به صورت دیجیتالی قدش بلندتر شد تا از همه شخصیت ها بالاتر باشد، زیرا بدنسازی که نقش وی را بازی می کرد یعنی Brian Glynn، اصلا چنین قدی نداشت و حتی در عکسی که از او کنار اد بون منتشر شد، قد اد بون از وی بلندتر بود!

همه ما بارها و بارها از او شکست خورده ایم و البته بارها نیز وی را شکست داده ایم، البته نه در درجات سختی خیلی بالا، زیرا که در این درجات گاهی شکست وی غیر ممکن به نظر می رسید. هیچ گاه حس و حال صحنه ای که بعد از شکست وی در مبارزه به نمایش در می آمد و او با فریادی بلند و نعره کشان در حالی که دستهایش را باز کرده بود از بین می رفت از خاطرمان پاک نخواهد شد. شخصیتی که می دانستیم زیاد به ما امان نخواهد داد و از چپ و راست به سمت ما به سرعت ضربه خواهد زد. تنه هایی بسیار سریع که با شانه خود که با پوششی تیغ دار مجهز بود به ما می زد یا تبر خود را بیرون می کشید و بر ما فرود می آورد. با پای خود لگدی مرگبار به سمت ما روانه می کرد و از همه روی اعصاب تر این که، در حالی که ما غرق در استرس مبارزه و ترس از شکست از او بودیم، می ایستاد و دست به کمر می زد و بلند بلند در وسط مبارزه به ما می خندید. از فاتالیتی های Shao kahn که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Fore ،Double Down ،Back Blown Out ،Emperor’s Bash ،Home Run ،Head Crusher و Kahn-Sequences اشاره کرد. در مطلبی در مورد داستان زندگی و چگونگی به قدرت رسیدن وی آمده است: “همانند اوناگا، Shao kahn هم میخواست با تسخیر دیگر قلمروها حکومت و قدرت خود را گسترش دهد. او آرام آرام و در طی هزاران سال قدرت خود را با حمله و تسخیر قلمروهای کوچک افزایش داد. بالاخره، قدرت Shao kahn آن قدر افزایش پیدا کرد که بتواند قلمرویی هم اندازه دنیای خارج را تصاحب کند، قلمروی باشکوه و حاصلخیز ادنیا. برای تسخیر ادنیا، Shao kahn باید در تورنمنت مورتال کامبت برنده می شد. با وجود تلاش های فراوان جنگجویان ادنیا ، شائوکان در دهمین تورنمنت پی در پی هم برنده شد. آسمان آبی ادنیا به پورتال های در حال باز شدن تبدیل شد و Shao kahn و نییروهای مهاجمش وارد ادنیا شدند. حاکم ادنیا، شاه جراد (King Jerrod) به قتل رسید. شائوکان همسر او، سیندل (Sindel) را به عنوان ملکه خود و دختر او ، کیتانا (Kitana) ، را به عنوان دختر خود برگزید و او را به عنوان محافظ شخصی خود و یک آدمکش تربیت کرد. سیندل که نمی توانست ملکه شائوکان بودن را تحمل کند، دست به خودکشی زد، اما شائوکان روح او را در دنیای خارج نگه داشت و مانع رفتن او به دنیای پس از مرگ شد. او هرگز نمی گذاشت که ملکه مورد علاقه اش به این راحتی از دستش برود.”

یادتان است زمانی که در انتهای یک ستون سنگی و پس از بالا آمدن مرحله به مرحله آن و شکست کلی شخصیت مختلف، تصویری از Shao kahn را به عنوان یک شخصیت مخوف با پوششی بر روی صورت مانند جمجمه یک اسکلت و دو شاخ خوفناک را می دیدیم. همیشه غول آخر یک بازی، تصویری پر ابهت و مخوف در ذهن ما داشته است و دارد. همیشه در ذهن داریم که غول آخر یک موجود و یک شخصیت بسیار قدرتمند است که کار آسانی را برای شکست وی نخواهیم داشت. Shao kahn دقیقا با این تعریف مطابقت داشت و چه از نظر ظاهری و چه قدرت، یک غول آخر به تمام معنا بود. حالا حساب کنید غول آخر در یک بازی مبارزه ای که چیزی به اسم دشمن معمولی ندارد و همه شخصیت های آن هر کدام یک غول آخر قدرتمند هستند، چقدر باس آخر واقعی آن، برای ما پر ابهت و عظیم جلوه می کند. آن هم در بازی که نماد خشونت افسارگسیخته و صحنه های مرگبار است.

از آنجایی که در ابتدا این ایده بر سری حاکم بود که تمام شخصیت های دنیای بیرونی در نهایت از نژاد باراکا یعنی تارکاتان هستند، شائوکان نیز در ابتدا بدون ماسک و با دندان های مخوفی مثل باراکا در این سری حاضر بود ولی بعدا این ایده از سری کنار گذاشته شد. جالب است بدانید که در بازی مورتال کامبت ۲، شائوکان به صورت دیجیتالی قدش بلندتر شد تا از همه شخصیت ها بالاتر باشد، زیرا بدنسازی که نقش وی را بازی می کرد یعنی Brian Glynn، اصلا چنین قدی نداشت و حتی در عکسی که از او کنار اد بون منتشر شد، قد اد بون از وی بلندتر بود!

Shao kahn از هوش بسیار بالایی برخوردار است و همچنین به خوبی رموز استفاده از هنرهای سیاه را می داند. او نیز مانند شنگ سانگ پلید، قابلیت مصرف روح قربانیانش را داراست. در بازی Mortal Kombat Deception مشخص گردید که شائوکان با Raiden از یک نژاد است و در واقع او نیز یک خداست. با این که وی بسیار در راه رسیدن به هدفش عزم راسخ دارد و از فدا کردن هیچ چیز و هیچ کس در این راه ترسی ندارد، ولی بزرگترین ضعف او همین خودبینی و غرور بیش از حد و اعتماد به نفس بسیار بالای اوست که جالب است حتی در نبردهای سری هم بارها باعث شکستش شده است و زمانی که به جای تمام کردن کار حریفش، ایستاده و به او خندیده است، حریف از این فرصت استفاده کرده و به مبارزه بازگشته است و حتی شائوکان را نهایتا شکست داده. در نهایت و با تمام این تفاسیر باید گفت بدون شک Shao kahn یکی از بزرگترین و جذاب ترین مبارزان سری مورتال کامبت و یکی از برترین شخصیت های منفی تاریخ بازی هاست و در لیست امروز ما جایگاه دهم را کسب نموده است.

۳ – Raiden

Raiden

ریشه: Earthrealm

نژاد: خدا (God)

نخستین بازی حضور یافته: Mortal Kombat

تعداد حضور در نسخه های سری: ۲۰ (با احتساب سری کمیک و بازی موبایل)

جدیدترین بازی حضور یافته: Mortal Kombat 11

می رسیم به ۳ شخصیت اول لیست. جالب است که تقریبا در هر لیستی که در سایت ها و ویدئوهای مختلف در مورد برترین شخصیت های مورتال کامبت تماشا می کردم، این ۳ شخصیت اول در اکثر مواقع ثابت هستند و در خیلی از لیست ها همین ۳ شخصیت در ۳ رتبه نخست قرار دارند، البته گاها جایشان با هم فرق می کند. در لیست ما سومین شخصیت، خدای رعد یعنی Raiden بزرگ و افسانه ای است. همان طور که شائوکان تقریبا آنتاگونیست اصلی کل سری محسوب می شود، Raiden هم به نوعی پروتاگونیست اصلی کل این سری به حساب می آید و همیشه در راس هرم مبارزان خوبی و محافظان زمین قرار داشته و دارد. شخصیت Raiden نخستین بار در اولین بازی Mortal Kombat در سال ۱۹۹۲ بود که پای به این سری گذاشت و به بازیبازان معرفی شد. این شخصیت تا به امروز در ۲۰ نسخه از سری Mortal Kombat (با احتساب حضور در سری کمیک و پازل و بازی موبایل) حاضر بوده است که جدید ترین حضور وی در عنوان Mortal Kombat ۱۱ در سال ۲۰۱۹ بوده است که این بازی در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گردید و Raiden به عنوان یکی از شخصیت های اولیه حاضر در بازی در زمان لانچ، در این عنوان حضور داشت. شخصیت Raiden از نژاد خدا یا God است و ریشه او به دنیای Earthrealm (زمین) باز می گردد. البته در خط زمانی دوم سری وی دیگر فانی است و به عنوان خدای سابق از او یاد می شود. از جملات مشهور او می توان به “I am of truth and light. I protect Earthrealm” اشاره کرد که در Mortal Kombat X از وی شنیده ایم.

همان طور که شائوکان تقریبا آنتاگونیست اصلی کل سری محسوب می شود، Raiden هم به نوعی پروتاگونیست اصلی کل این سری به حساب می آید و همیشه در راس هرم مبارزان خوبی و محافظان زمین قرار داشته و دارد. شخصیت Raiden از نژاد خدا یا God است و ریشه او به دنیای Earthrealm (زمین) باز می گردد. البته در خط زمانی دوم سری وی دیگر فانی است و به عنوان خدای سابق از او یاد می شود.

Raiden یکی از معدود شخصیت هایی است که در تمامی نسل های مختلف این سری تا به امروز به عنوان شخصیت قابل بازی حضور داشته است و یکی از قدرتمندترین ها و البته محبوب ترین ها در این سری به شمار می رود. او در واقع یکی از اولین شخصیت هایی در طول تاریخ است که در یک بازی مبارزه ای با ایده یک “خدای قابل بازی” خلق گردید. بعد از خلق این شخصیت و بازخوردهای بی نظیری که از طرفداران در مورد وی دریافت شد و مشاهده محبوبیت بسیار بالای او میان طرفداران، ایده خلق دیگر خدایان نیز در این سری مطرح شد و شخصیت هایی مثل Fujin (خدای باد) نیز خلق شدند ولی همچنان هیچ یک از آنها حتی نزدیک به محبوبیت Raiden هم نیستند. جالب است بدانید که Raiden به عنوان یکی از شخصیت ها در بازی Broforce نیز حضور داشت و نامش در این بازی Broden بود! ظاهر وی نیز در این بازی بر اساس فیلم سال ۱۹۹۵ طراحی شده است.

جالب است بدانید که فاتالیتی وی در بازی اول مورتال کامبت در نسخه SNES به طور کامل تغییر کرد، زیرا که نینتندو در آن زمان سیاست عدم نمایش خون در بازی هایش را داشت و به همین خاطر به جای انجام شدن عمل Decapitation، حریف شکست خورده به تلی از خاکستر و غبار تبدیل می شد! در بازی مورتال کامبت ۲، قرار بود که Raiden عصایش را به عنوااش در اختیار داشته باشد و استفاده کند، ولی Midway نهایتا به خاطر محدودیت های فضا و حافظه، مجبور به حذف آن شد.

در اطلاعات فارسی این شخصیت آمده است “Raiden خدای فنا ناپذیر رعد و محافظ سابق قلمروی زمین است که بعد از دومین شکست شیناک در جریان حمله به زمین، به خدای ارشد ترفیع یافت. به عنوان خدا او دارای توانایی های ماورای طبیعی از جمله تله پورت، کنترل رعد و برق و پرواز است. وقتی قلمروی زمین نوپا بود، Raiden محافظ آن محسوب می شد. او با خدای ارشد سرکش، شیناک (Shinnok) که آرزوی حکمرانی بر زمین را داشت و به این منظور بر این قلمرو یورش برده بود، جنگید. از نتایج این جنگ آن بود که تمدن سوسمارها یا Saurian (که رپتایل از آنها محسوب می شد) نابود گردید و باقی مانده آنها به قلمرو دیگری که زاترا (Zattera) نامیده می شد، مهاجرت کردند. با کمک خدایان ارشد، Raiden شیناک را شکست داد و لوح یا Amulet وی را که منبع قدرت خدایی او بود، گرفت. او خدای ارشد شیطانی را به Netherrealm یا به عبارتی قلمروی زیرین تبعید کرد. Raiden همچنین لوح قدرتمند را در یک معبد سری به نام معبد عناصر که او در کوهستان نپال بنا کرده بود، قرار داد و ۴ خدا را مامور به حفاظت از آن کرد که عبارت بودند از: خدای آتش، خدای آب، خدای باد فوجین (Fujin ) و خدای زمین. وقتی ساب زیرو بزرگ (بیهان که بعد ها با ماهیت نوب سایبات ظاهر شد) لوح را بعد از میلیون ها سال برای کوان چی ( Quan Chi ) دزدید، Raiden روبروی او ظاهر شد و به او گفت تا وارد قلمرو زیرین شده و لوح را برگرداند که مبادا شیناک بوسیله آن خودش را آزاد کند. Raiden قادر نبود که خودش این کار را انجام دهد چرا که در قلمرو زیرین تمام قدرت خودش را از دست می داد. ساب زیرو همان طور که از وی خواسته شد، ماموریت خودش را انجام داد و شیناک را که یک خطر بود نابود کرد. مدت ها بعد، شنگ سانگ (Shang Tsung) از Raiden دعوت کرد تا در مبارزه مرگبار شرکت کند. با آگاهی از این که این مبارزه در آینده خطر جدی برای قلمرو زمین محسوب می شود، Raiden شکل انسانی به خود گرفت تا در این مبارزه شرکت کند. یک سال بعد، Raiden فهمید که راهی جز پذیرفتن پیشنهاد مبارزه مرگبار شنگ سانگ در دنیای خارج (Outworld) را ندارد. با آگاهی از خیانت گری شنگ سانگ و وحشیگری و جانور خویی شائوکان، Raiden اعضای شائولین را مطلع ساخت و به آنها هشدار داد. سپس به تنهایی به دنیای خارج سفر کرد.”

Raiden یکی از معدود شخصیت هایی است که در تمامی نسل های مختلف این سری تا به امروز به عنوان شخصیت قابل بازی حضور داشته است و یکی از قدرتمندترین ها و البته محبوب ترین ها در این سری به شمار می رود. او در واقع یکی از اولین شخصیت هایی در طول تاریخ است که در یک بازی مبارزه ای با ایده یک “خدای قابل بازی” خلق گردید. بعد از خلق این شخصیت و بازخوردهای بی نظیری که از طرفداران در مورد وی دریافت شد و مشاهده محبوبیت بسیار بالای او میان طرفداران، ایده خلق دیگر خدایان نیز در این سری مطرح شد و شخصیت هایی مثل Fujin (خدای باد) نیز خلق شدند ولی همچنان هیچ یک از آنها حتی نزدیک به محبوبیت Raiden هم نیستند.

از فاتالیتی های Raiden که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Direct Current ،Godly Essence ،Explosive Uppercut ،Invisible Electrocution ،Electric Knockout ،Electric Decapitation و Bug Eyes اشاره کرد. جالب است بدانید که فاتالیتی وی در بازی اول مورتال کامبت در نسخه SNES به طور کامل تغییر کرد، زیرا که نینتندو در آن زمان سیاست عدم نمایش خون در بازی هایش را داشت و به همین خاطر به جای انجام شدن عمل Decapitation، حریف شکست خورده به تلی از خاکستر و غبار تبدیل می شد! در بازی مورتال کامبت ۲، قرار بود که Raiden عصایش را به عنوااش در اختیار داشته باشد و استفاده کند، ولی Midway نهایتا به خاطر محدودیت های فضا و حافظه، مجبور به حذف آن شد. در نهایت باید گفت بدون شک شخصیت Raiden یکی از چند شخصیت برتر تاریخ سری Mortal Kombat و یکی از برترین شخصیت های تاریخ بازی های مبارزه ای تا امروز است. Raiden در لیست امروز ما از “برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat” جایگاه سوم را کسب نموده است.

۲ -Sub-Zero

Sub-Zero

ریشه: Earthrealm

نژاد: انسان

نخستین بازی حضور یافته: Mortal Kombat

تعداد حضور در نسخه های سری: ۲۰ (با احتساب سری کمیک و بازی موبایل)

جدیدترین بازی حضور یافته: Mortal Kombat 11

رتبه اول و دوم این لیست نسبت به هم مثال آب و آتش هستند. البته چرا مثال؟ واقعا خب آب و آتش هستند. دو دشمن دیرینه و قسم خورده که به خون هم تشنه اند و یکی یخ ساز است و دیگری آتش باز. در این لیست آتش نسبت به یخ بالاتر قرار گرفته است و Sub-Zero جایگاه دوم را کسب نموده، ولی این دلیل بر آن نیست که اگر در لیستی Sub-Zero اول بود، عادلانه نباشد. زیرا که Sub-Zero نیز یکی از برترین شخصیت های کل تاریخ بازی هاست و برای خیلی ها محبوب تر از اسکورپیون است. Sub-Zero هم یکی از اوریجینال های این سری است و یکی از ۳ شخصیتی که تا امروز در کل نسل های مختلف عناوین مورتال کامبت همراه Raiden و اسکورپیون حاضر بوده است. در مورتال کامبت ۲ متوجه شدیم که Sub-Zero ی اصلی که Bi-Han بوده است، در وقایع نسخه اول به دست اسکورپیون کشته شده است و با برادرش جایگزین گردیده است. در ادامه این سری برادر کوچکتر یعنی Kuai Liang، دیگر همان Sub-Zero باقی ماند و برادر بزرگتر و اصلی که در بازی نخست مرده بود، به عنوان Noob Saibot احیا گردید. در واقع ساب زیرو برای ما دیگر Kuai Liang است که از نسخه دوم پای به سری گذاشته است. بگذارید تا از ابتدای حضور این نام در سری کامبت صحبت کنیم. شخصیت Sub-Zero نخستین بار در اولین بازی Mortal Kombat در سال ۱۹۹۲ بود که پای به این سری گذاشت و به بازیبازان معرفی شد. Sub-Zero از نژاد انسان (چین) است و ریشه او به دنیای Earthrealm (زمین) باز می گردد. این شخصیت تا به امروز در ۲۰ نسخه از سری Mortal Kombat (با احتساب حضور در سری کمیک و بازی موبایل) حاضر بوده است که جدید ترین حضور وی در عنوان Mortal Kombat ۱۱ در سال ۲۰۱۹ بوده است که این بازی در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گردید و Sub-Zero به عنوان یکی از شخصیت های اولیه حاضر در بازی در زمان لانچ، در این عنوان حضور داشت.

اگر بدونه که دشمن خونیش رو گذاشتم اول، احتمالا نخاعم رو یخ میزنه و میشکنه و از حلقم می کشه بیرون!! والا.. اعصاب ندارن این کامبتیا اصلا!!

هر دو Sub-Zero به عنوان اعضای فرقه Lin Kuei در زمان های مختلف خدمت کرده اند و هر دو نیز در اصل Cryomancer هستند ولی در زمین به دنیا آمده اند. در واقع هر دو برادر از یک پدر Cryomancer و مادر انسان متولد شده اند. پدرشان یک مامور مخفی Lin Kuei در ایالات متحده بوده است که با یک خانم آمریکایی ازدواج کرده و حاصلش دو پسر می شود. بر خلاف خواسته مادرشان، پدر آنها هر دو برادر را به چین بر می گرداند تا در آنجا به عنوان آدمکشان Lin Kue آموزش دیده و تربیت شوند. البته بعدا در مورتال کامبت سال ۲۰۱۱ و در تریلر Sub-Zero دیدیم که هر دو برادر به وسیله Lin Kuei ربوده شده اند. Sub-Zero ی جوان تر یک زخم در چشم راستش داشت که طی وقایع مورتال کامبت ۳ به وجود آمده بود. بعدا در سری کمیک مشخص شد که این زخم در خط زمانی جدید، توسط Kano به او وارد شده است. اما در نسخه Deception دیدیم که این زخم دیگر محو شده است که این می تواند به خاطر اثر و قدرت Dragon Medallion باشد.

در مورتال کامبت ۲ متوجه شدیم که Sub-Zero ی اصلی که Bi-Han بوده است، در وقایع نسخه اول به دست اسکورپیون کشته شده است و با برادرش جایگزین گردیده است. در ادامه این سری برادر کوچکتر یعنی Kuai Liang، دیگر همان Sub-Zero باقی ماند و برادر بزرگتر و اصلی که در بازی نخست مرده بود، به عنوان Noob Saibot احیا گردید. در واقع ساب زیرو برای ما دیگر Kuai Liang است که از نسخه دوم پای به سری گذاشته است.

بعد از این که برادر بزرگش یعنی ساب زیروی اصلی یا Bi-Han در وقایع بازی اول به دست اسکورپیون کشته شد، او قسم می خورد که انتقامش را بگیرد و این ریشه دشمنی دیرینه ساب زیرو و اسکورپیون را شکل می دهد. او که قبلا با نام کد “Tundra” شناخته می شد، بعد از مرگ برادرش در استفاده از فنون و قابلیت های یخ و سرما استاد می شود و نام کد برادرش یعنی Sub-Zero را نیز برای خود انتخاب می کند. وی با خشم و کینه زیاد و تنها با یک هدف وارد تورنمنت مورتال کامبت می شود؛ کشتن قاتل برادرش و هر کسی که سر راه او در این مسیر قرار بگیرد. از فاتالیتی های او که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Below Freezing ،Spine Rip ،Ice Blast ،Overhead Ice Smash ،Ice Shatter ،Snowball Grenade و Frozen In Time اشاره کرد. با این که در ابتدا Sub-Zero ی جوان تر یک مبارز Lin Kuei بود که کاملا در سایه برادرش زندگی می کرد، ولی با گذشت زمان او تبدیل به یک مبارز اخلاق مدار و دارای خصوصیت های انسانی تبدیل شد. این تغییر شخصیت نه تنها وی را به عنوان یک مرد و یک مبارز قوی تر کرد، بلکه منجر به جدا شدن از Lin Kuei نیز شد.

با این که در ابتدا Sub-Zero ی جوان تر یک مبارز Lin Kuei بود که کاملا در سایه برادرش زندگی می کرد، ولی با گذشت زمان او تبدیل به یک مبارز اخلاق مدار و دارای خصوصیت های انسانی تبدیل شد. این تغییر شخصیت نه تنها وی را به عنوان یک مرد و یک مبارز قوی تر کرد، بلکه منجر به جدا شدن از Lin Kuei نیز شد. وی سپس به گروه مقاومت زمین در برابر شائوکان پلید پیوست و کفه ترازو را برای آنها سنگین تر کرد. وی کمک خیلی زیادی در مسیر دفاع از زمین به Raiden و Liu Kang کرد و نقش پررنگی در این جبهه داشت. سپس او اساسین سایبورگ یعنی sektor را شکست داد و رییس و Grandmaster فرقه قدیمی اش یعنی Lin Kuei شد و بسیار بسیار قدرتمندتر گردید.

وی سپس به گروه مقاومت زمین در برابر شائوکان پلید پیوست و کفه ترازو را برای آنها سنگین تر کرد. وی کمک خیلی زیادی در مسیر دفاع از زمین به Raiden و Liu Kang کرد و نقش پررنگی در این جبهه داشت. سپس او اساسین سایبورگ یعنی sektor را شکست داد و رییس و Grandmaster فرقه قدیمی اش یعنی Lin Kuei شد و بسیار بسیار قدرتمندتر گردید. از جملات مشهور او می توان به “This fight will be your last” اشاره کرد که به عنوان Batlle Cry یا جملات قبل از شروع نبرد در Mortal Kombat سال ۲۰۱۱ از وی شنیده ایم. ساب زیرو تا امروز به عنوان شخصیت غیر قابل بازی در عنوان دیگر این سازنده یعنی Injustice: Gods Among Us حضور یافته و در بازی Injustice 2 به عنوان میارز مهمان حضور پررنگی داشته است. همچنین جالب است بدانید که در بازی Mortal Kombat: Shaolin Monks یک ایستر اگ وجود داشت که در آن وقتی هر دو بازیباز در مد Versus شخصیت ساب زیرو را انتخاب می کردند، یکی از آنها با لباس سیاه و شبیه به Noob Saibot در صحنه نبرد ظاهر می شد. بدون شک شخصیت Sub-Zero نه تنها یکی از ۲-۳ شخصیت برتر سری Mortal Kombat است، بلکه یکی از بهترین شخصیت ها در تاریخ بازی های ویدئویی نیز محسوب می شود. Sub-Zero در لیست امروز ما از “برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat” با شایستگی جایگاه دهم را به خود اختصاص داده است. البته اگر بدونه که دشمن خونیش رو گذاشتم اول، احتمالا نخاعم رو یخ میزنه و میشکنه و از حلقم می کشه بیرون!! والا.. اعصاب ندارن این کامبتیا اصلا!!

۱ – Scorpion

Scorpion

ریشه: Earthrealm

نژاد: انسان

نخستین بازی حضور یافته: Mortal Kombat X

تعداد حضور در نسخه های سری: ۲۱ (با احتساب سری کمیک و بازی موبایل)

جدیدترین بازی حضور یافته: Mortal Kombat 11

می رسیم به گل سرسبد و آتشین این مقاله. همه این مقاله را نوشتم تا به اینجا برسیم و پادشاه شخصیت های این سری را معرفی کنم. البته این تتها نظر من نیست و وقتی لیست ها و ویدئوهای مختلف را در دنیا نگاه می کنید، می بینید که در اکثریت آنها نیز نینجای آتشین سری یعنی Scorpion به عنوان برترین و محبوب ترین حضور دارد. مثلا در لیست ۱۰ شخصیت برتر سری مورتال کامبت در Screwattack.com، اسکورپیون در رتبه اول قرار گرفت و همچنین وبسایت معتبر Watchmojo.com نیز او را در صدر لیست برترین شخصیت ها قرار داد. در واقع باید خیلی خودمونی و رک بگم که “مورتال کامبت که اصلا بدون Scorpion راه ندارد!! اصلا Ed Boon مورتال کامبت بدون اسکورپیون نمی سازه!” Scorpion نه تنها محبوب ترین شخصیت بین تمامی شخصیت های مثبت و منفی این سری بین طرفداران و علاقمندان است، بلکه سازنده و خالق فرنچایز Mortal Kombat یعنی آقای Ed Boon نیز از بین این تعداد شخصیت بسیار زیاد در تاریخ این سری، Scorpion را به عنوان محبوب ترین شخصیت خود می داند و حتی خود در نقش وی صداگذاری کرده است. بله! هر چه که در این سری تاکنون “Get Over Here!” و “Come Here” شنیده اید کار خود جناب Boon است. اتفاقا همین دیالوگ ها جزو معروف ترین ها و شناخته شده ترین ها در تاریخ بازی های این سبک به حساب می آیند. Ed Boon صراحتا بیان کرده است که کاراکتر مورد علاقه اش، Scorpion هست و بدون حضور این شخصیت Mortal Kombat مفهومی ندارد. Scorpion به نوعی نماد این فرنچایز است و همواره به عنوان معرف این سری محبوب بر روی پوسترها و… قرار داشته است و دارد. مورتال کامبت فرنچایزی است که کم شخصیت منفی ندارد اما بی شک محبوب ترینشان همین نینجای زرد پوش است. Scorpion از نژاد انسان (ژاپن) است و ریشه او به دنیای Earthrealm (زمین) باز می گردد. البته در خط زمانی دیگر سری وی Spectre است و ریشه در Netherrealm دارد. وی نخستین بار در اولین بازی Mortal Kombat در سال ۱۹۹۲ بود که پای به این سری گذاشت و به بازیبازان معرفی شد. از جملات مشهور Scorpion می توان به “Vengeance will be mine” اشاره کرد که به عنوان Batlle Cry یا جملات قبل از شروع نبرد در Mortal Kombat سال ۲۰۱۱ از وی شنیده ایم. این شخصیت تا به امروز در ۲۱ نسخه از سری Mortal Kombat (با احتساب حضور در کمیک و بازی موبایل) حاضر بوده است که جدید ترین حضور وی در عنوان Mortal Kombat ۱۱ در سال ۲۰۱۹ بوده است که این بازی در نسل هشتم برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه های شخصی منتشر گردید و Scorpion به عنوان یکی از شخصیت های اولیه حاضر در بازی در زمان لانچ، در این عنوان حضور داشت.

باور کنید که به اندازه خود نوشتن مقاله، وقت می گذارم برای پیدا کردن عکس و والپیپرهای معرکه برای شما عزیزان تا تصاویر زیبایی حین خواندن مقاله ببینید و والپیپرهای جذاب و محبوبتان را ذخیره کنید. به شخصه حداکثر احترام را برای شما دوستان خوبم قائل هستم و حتی برای تصاویر مقالات هم می خواهم که بهترین ها را مشاهده کنید. امیدوارم که رضایت داشته باشید

از فاتالیتی های اسکورپیون که در نسخه های مختلف این سری دیده ایم می توان به Boss Fatality ،Hellish Dismemberment ،Spine Rip ،Annihilation ،Spear Slice ،Toasty و ?Who’s Next اشاره کرد. فاتالیتی Spear Shot اسکورپیون در لیست برترین فاتالیتی های تاریخ این سری که توسط Screwattack.com منتشر شد، در جایگاه چهارم بهترین ها قرار گرفت. بد نیست تا اطلاعاتی بیشتر را از پیشینه و زندگی Scorpion برای شما عزیزان بیان کنیم تا هر چه بیشتر با شخصیت وی آشنا شویم. در بیوگرافی فارسی این شخصیت می خوانیم Scorpion یا عقرب یکی از نینجاهای احیا شده در سری Mortal Kombat است که نام واقعی وی هانزو هاساشی (Hanzo Hasashi) می باشد و عضو فرقه نینجاهای شیرای ریو (Shirai Ryu) در ژاپن بوده است. در اطلاعات مربوط به زندگی گذشته وی آمده است “Scorpion در قبیله نینجاهای شیرای ریو در ژاپن به دنیا اومد. پدر هانزو هاساشی (Hanzo Hasashi) که خود سابقا عضو گروه شیرای ریو (Shirai Ryu) بود زمانی که فهمید پسرش می خواهد به گروه بپیوندد، هانزو را به عنوان پسر خود انکار کرد چرا که نمی خواست پسرش به عنوان یک قاتل در گروه عضو شود و آرزوی این را داشت که وی برخلاف پدرش، یک زندگی آرام را داشته باشد. با این حال اما هانزو به گروه نینجاها پیوست. هانزو در بین افراد قبیله یکی از بهترین شینوبی ها (Shinobi) بود و به دلیل مهارت های باور نکردنیش در نینجوتسو ، لقب عقرب را به دست آورد. او همیشه سعی می کرد تا برای افتخار آفرینی برای رئیس قبیله و گروه تلاش کند، با این حال وقتی هانزو از سوی جادوگر بدذات یعنی کوان چی ماموریت پیدا کرد تا نقشه مقدس عناصر و الواح را از معبد شائولین بدزدد، توسط یکی از جنگجویان لین کوای (Lin Kuei) به نام ساب زیرو ( Sub-Zero) به طور وحشیانه کشته شد و خانواده و قبیله او نیز توسط کوان چی به طور فجیعی تار و مار شدند. روح Scorpion به قلمرو زیرین فرستاده و در آن جا طلسم شد. وی دوباره در زندان ارواح (Prison of Souls) با Sub-Zero بزرگ مبارزه کرد اما باز هم شکست خورد.

Scorpion نه تنها محبوب ترین شخصیت بین تمامی شخصیت های مثبت و منفی این سری بین طرفداران و علاقمندان است، بلکه سازنده و خالق فرنچایز Mortal Kombat یعنی آقای Ed Boon نیز از بین این تعداد شخصیت بسیار زیاد در تاریخ این سری، Scorpion را به عنوان محبوب ترین شخصیت خود می داند و حتی خود در نقش وی صداگذاری کرده است. بله! هر چه که در این سری تاکنون “Get Over Here!” و “Come Here” شنیده اید کار خود جناب Boon است. اتفاقا همین دیالوگ ها جزو معروف ترین ها و شناخته شده ترین ها در تاریخ بازی های این سبک به حساب می آیند. Ed Boon صراحتا بیان کرده است که کاراکتر مورد علاقه اش، Scorpion هست و بدون حضور این شخصیت Mortal Kombat مفهومی ندارد

دو سال بعد کوان چی اسکورپیون را احیا کرد و به قلمروی زمین بازگرداند و این بار وی توانست تا انتقام خود و خانواده اش را از Sub-Zero بگیرد و او را در آتش خشم و انتقام خود سوزاند. بلافاصله بعد از این کار او آتش گرفت و خاکستر شد و به قلمرو زیرین برگشت. بعد از مدتی که او در قلمرو زیرین بود، طی وقایع بازی Mortal Kombat 2، اسکورپیون مطلع شد که در دنیای خارج (Outworld) مسابقه جدیدی برگزار شده و ساب زیرو در آن شرکت کرده است. با این خبر او شوکه و خشمگین شد چرا که قاتل او به نحوی به زندگی برگشته بود. اسکورپیون تصمیم گرفت تا ساب زیرو را به طور کامل نابود کند؛ بنابراین در مسابقات شائوکان حضور یافت. اما در یکی از مسابقات ساب زیرو ، وقتی اسکورپیون مشاهده کرد که ساب زیرو پس از شکست دادن رقیب خود، به او رحم کرد، فهمید که او برادر کوچک قاتل خود هست. پس از این واقعه اسکورپیون برای فرو نشاندن خشم خود تصمیم گرفت تا به جای انتقام، از این برادر کوچکتر محافظت کند. اما ساب زیرو دلیل این را نمی دانست. طی وقایع عناوین Ultimate Mortal Kombat 3/ Trilogy، وقتی حمله شائوکان به زمین با شکست روبرو شد، اسکورپیون به طور سهوی آزاد گردید و بار دیگه به زمین آمد. او نه با کسی دوست و هم پیمان بود و نه با کسی دشمنی داشت. با این حال شائوکان که توانایی های زیاد او را به عنوان یک نینجا دیده بود، از اسکورپیون خواست تا با وی هم پیمان شود. اسکورپیون این پیمان را پذیرفت اما طولی نکشید که از پیمان خود سرباز زد، چرا که فهمیده بود ساب زیرو نیز به عنوان یکی از جنگجویان برگزیده زمینی، مورد هدف شائوکان قرار گرفته است؛ بنابراین در مبارزه نهایی با امپراطور اهریمن، طرف جنگجویان زمینی را گرفت. با شکست شائوکان و زیر دستانش؛ وضعیت زمین به حالت عادی برگشت و اسکورپیون بار دیگر به قلمرو زیرین بازگشت.

در بخش Versus Mode بازی Shaolin Monks، وقتی اسکورپیون شکست می خورد، توسط اسکلت ها به درون مواد مذاب کشیده می شود و وقتی که در آخرین لحظات دستش دارد به زیر می رود، یک علامت اوکی یا thumbs up با شستش به بازیباز می دهد که ارجاعی مستقیم است به فیلم Terminator 2: Judgment Day که در آن وقتی T-800 دارد در فلزات مذاب فرو می رود، به جان کانر با شستش یک thumbs up می دهد.

سپس نوبت به بازی Mortal Kombat 4/Gold رسید که طی اتفاقات این نسخه، مدتی بعد از بازگشت اسکورپیون به قلمرو زیرین، او شنید که همسر و فرزند او به قتل رسیدند. او با کوان چی جادوگر روبرو شد. کوان چی به او گفت که عامل این قتل کسی نیست جز ساب زیرو. با شنیدن این خبر خشم سراسر وجود اسکورپیون را فرا گرفت و بر این شد که ساب زیرو را همانند برادرش نابود کند. اما بعدا کوان چی این موضوع را فاش کرد که او اسکورپیون را فریب داده تا ساب زیرو را به جای خودش قاتل معرفی کند تا اسکورپیون دست از حفاظت او بردارد. بعد از آن کوان چی قصد داشت تا اسکورپیون را به قلمرو زیرین برگردانذ اما اسکورپیون با یک حرکت سریع به سمت او دوید و هر دوی آنها با هم به آنجا بازگشتند.” بد نیست یک نکته جالب هم در مورد Scorpion برایتان بگویم. در بخش Versus Mode بازی Shaolin Monks، وقتی اسکورپیون شکست می خورد، توسط اسکلت ها به درون مواد مذاب کشیده می شود و وقتی که در آخرین لحظات دستش دارد به زیر می رود، یک علامت اوکی یا thumbs up با شستش به بازیباز می دهد که ارجاعی مستقیم است به فیلم Terminator 2: Judgment Day که در آن وقتی T-800 دارد در فلزات مذاب فرو می رود، به جان کانر با شستش یک thumbs up می دهد. در نهایت و در پایان این لیست طولانی باید بگویم بدون شک شخصیت Scorpion از نظر اکثریت طرفداران این سری در دنیا و همچنین از نظر خود خالق این سری، برترین، محبوب ترین و در واقع “نماد اصلی” سری Mortal Kombat است که تصور این فرنچایز بدون حضور وی ممکن نیست. Scorpion در لیست ما از “برترین شخصیت ها در تاریخ فرنچایز Mortal Kombat” بر تخت پادشاهی تکیه زده و رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

امیدوار هستم که از این مقاله رضایت داشته باشید و توانسته باشم اطلاعات خوبی را دز مورد شخصیت های این سری محبوب به شما منتقل کنم. لطفا شما نیز در بخش نظرات لیست ۱۰ شخصیت برتر خودتان را بنویسید تا نظرات شما را نیز مشاهده کنم و به طور کلی نظرات شما عزیزان را با نظرات سایر اعضا مقایسه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *