- دسته‌بندی نشده

مایک پانداِسمیت از جنبه‌های سیاسی بازی Cyberpunk 2077 می‌گوید

مایک پانداِسمیت از جنبه‌های سیاسی بازی Cyberpunk 2077 می‌گوید

طبق گفته‌های خالق بازی Cyberpunk 2077 یعنی آقای مایک پاندسمیت (Mike Pondsmith)، همه چیز سیاسی است که بازی او نیز شامل آن‌ها می‌شود.

همانگونه که مطلع هستید، Cyberpunk یک زیر ژانر علمی تخیلی است که به طور عمیقی با سیاست سر و کار دارد و جای تعجبی ندارد که بازی Cyberpunk 2077 نیز از این قائده مستثنی نباشد. آقای مایک پاند‌اِسمیت خالق سبک نقش‌آفرینی pencil-and-paper، (که در حال حاضر مشغول کار با استودیوی سی دی پراجکت رد (CD Project RED) برروی توسعه‌ی بازی Cyberpunk 2077 است) طی مصاحبه‌ای با وب‌سایت VGC گفت که: «همه چیز سیاسی است» و این یک موقعیت پندآمیزی است که حکایت از تلاقی تکنولوژی، قدرت و مسئولیت دارد.

آقای پاند‌اِسمیت راجع به این موضوع می‌گوید:

من به مردم می‌گویم که Cyberpunk 2077 یک هشدار است، نه، «ما با تلاش زیاد آن را به دست می‌آوریم». ما تکنولوژی‌های برجسته‌ای را کسب کرده‌ایم، چیزهایی که فکر می‌کردم تا قبل از Cyberpunk 2020 راهی برای رسیدن به آن‌ها وجود داشته باشد. بنابراین اگر ما آن‌ها را داشته باشیم، با آن‌ها چه خواهیم کرد؟ چگونه جهان را خواهیم ساخت؟ چگونه می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که افراد مناسب این کار، به طور آبرومندانه‌ای مسئولیت آن را به دوش خواهند کشید؟ آیا ما واقعا خواستار این هستیم تا شرکت‌های خصوصی به زندگی ما سرک بکشند؟ درست همین الان موسسه‌هایی داریم که در همه حال، در حال تعقیب ما هستند. اندیشیدن به اینکه ما با این قابلیت‌ها به چه سمت و سویی روانه هستیم، بسیار حائز اهمیت است.

وی راجع به بازی Cyberpunk 2077 گفت:

این طبیعت Cyberpunk 2077 است که سیاسی باشد اما نه به معنای معمولی آن که محافظه‌کاری، لیبرال و احساسات متمایل به هر جهت، پایه و اساس آن باشد. همه چیز سیاسی است. از آغاز بشریت گرفته تا اکثر جوانب دیگر، همگی رنگ سیاسی دارند اما بخش بزرگی که بازی Cyberpunk 2077 در مورد آن صحبت می‌کند؛ نابرابری قدرت و چگونگی به کارگیری آن توسط تکنولوژی است. تکنولوژی، سطوح متفاوتی را خلق کرده است. یوتیوب کارهای بسیاری را آسان کرده است زیرا من مجبور نیستم که برای ساخت یک نمایش تلویزیونی به سمت شبکه‌های مختلفی بروم. Flash امکان ویژه‌ای خلق کرد، چرا که برای ساخت یک انیمیشن و اخذ مجوز یک اسباب بازی، مجبور نبودم جایی بروم. حال، ناگهان می‌توانم کارهای جالب و بسیار سیاسی انجام بدهم چرا که تکنولوژی توانمندی من است.

آقای پاند‌اِسمیت بازی Cyberpunk 2077 را شبیه به سه‌گانه‌ی Star Wars و یا «نسل‌های متفاوت Star Trek» می‌بیند. او به ظرفیت جهان بازی‌ها، برای داستان‌های اصیل اشاره می‌کند اما شرح وی از تکامل آن‌ها، عناصر سیاسی موجود در آن‌ها را به تصویر می‌کشد:

Cyberpunk 2013 به دنیایی که خواستار بهبود و یادگیری استفاده از تکنولوژی‌ جدید را داشت مربوط بود. Cyberpunk 2020 دنیایی بود که در آن شرکت‌ها بسیار قدرتمند بودند و از آن برای رسیدن به اعمال پست خود استفاده می‌کردند. کتاب جدید Cyberpunk Red راجع به این است که چگونه مردم از آن آشفتگی خارج می‌شوند و افسار امور را به دست خود می‌گیرند تا مسیر را به هرجایی که خواستار آن هستند هدایت کنند. بسیاری از بخش‌های Cyberpunk 2077 راجع به فشار و کشمکش بین افرادی است که در پی کسب قدرت از آن شرکت‌ها و گروه‌هایشان هستند و افرادی که طعم آزادی خود را چشیده‌اند و نمی‌خواهند که از آن‌ها پیروی کنند. Talsorian سبب بازگشت اعتصاب امپراتوری شده است در حالی که Cyberpunk 2077 اساسا راجع به بازگشت Jedi یا حتی چیزی فراتر از آن است.

بازی Cyberpunk 2077 قرار است سال آینده و در تاریخ ۱۶ آپریل ۲۰۲۰ میلادی برروی کنسول‌های پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان و پلتفرم رایانه‌های شخصی عرضه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *