- دسته‌بندی نشده

صحبت‌های برخی از اعضای سابق ناتی‌داگ در مورد فشار کاری زیاد در این استودیو

صحبت‌های برخی از اعضای سابق ناتی‌داگ در مورد فشار کاری زیاد در این استودیو

در طول یک سال گذشته، گزارش‌های متعددی در مورد شرایط سخت و ساعات کاری زیاد توسعه‌دهندگان در ساخت عناوین AAA منتشر شده است. این گزارش‌ها، اغلب مربوط به شرکت‌های راک‌استار گیمز (Rockstar Games)، اپیک گیمز (Epic Games) و بایوور (Bioware) بوده‌اند. حال به تازگی، گزارش‌هایی مبنی بر شرایط سخت کاری در استودیوی ناتی‌داگ منتشر شده است. برخی از اعضای سابق و پیمان‌کاران این استودیو در گفتگو با وب‌سایت COGConnect، در مورد شرایط کارشان توضیحاتی را ارائه داده‌اند.

پیش از این نیز گزارش‌هایی مبنی بر شرایط سخت کاری در توسعه‌ی بازی Uncharted 4: A Thief’s End منتشر بود. اما در گزارش جدید، جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه شده است. یکی از توسعه‌دهندگان در استودیوی ناتی‌داگ در مورد اینکه در استودیو یک فرهنگ تلاش برای کمال رساندن یک اثر وجود دارد که این موضوع با توجه به تاریخچه‌ی ساخت بازی‌های خارق‌العاده‌ی این استودیو بوده است. در عین حال، توسعه‌دهنده‌ی دیگری می‌گوید ساعات کار طولانی هرگز یک دستور از سوی مدیریت استودیو نبوده و ناتی‌داگ یک مکان منحصر به فرد است که در آن ساعات کار طولانی و سخت‌کوشی بخشی از فرهنگ این استودیو بوده است.

با این حال، توسعه‌دهندگان دیگر تصویر دیگری از استودیوی ناتی‌داگ نشان دادند. یک نفر از آن‌ها در این مورد گفت:

هیچ دستوری در مورد ساعات کاری طولانی وجود ندارد. با این حال، مقداری فشار از سوی تیم برروی توسعه‌دهندگان می‌تواند وجود داشته باشد و این می‌تواند فشار از سوی فردی باشد که مدیران شما هستند. فشار مشترک ناشی از داشتن یک گروه از افراد با استعداد و متعهد است که در کنار یکدیگر برروی پروژه کار می‌کنند. این انگیزه‌ی درونی بسیاری از فشارهای مشترک را به وجود می‌آورد.

وی ادامه داد:

ناتی‌داگ، ساختار مدیریتی اختصاصی ندارد، اما در هر بخش چند عضو ارشد وجود دارد. این اعضای ارشد در عین مدیر بودن، هم‌تیمی نیز هستند. آن‌ها کارهای مشابهی با دیگران انجام می‌دهند، بخش را اداره و عملکرد تیم را بررسی می‌کنند. به عنوان انسان، آن‌ها ممکن است در این فشار کاری مشترک باشند…. البته نه به طور همیشه، اما گاهی اوقات.

همچنین منبع به این نکته اشاره کرد که طی ماه‌های آخر توسعه‌ی پروژه، ساعات کاری سازندگان به ۶۰ الی ۷۰ ساعت در هفته افزایش پیدا کرد، در حالی که بسیاری از مردم می‌دانند که حتی بیشتر از آن کار کرده‌اند.

یکی دیگر از توسعه‌دهندگان اظهار داشت:

حقیقت این است که آن‌ها به شما نمی‌گفتند که چه باید چند ساعت کار کنید. اما شما باید کار خود را انجام بدهید و مقدار کار برای هر شخصی غیر ممکن است. این یک راه طولانی است و اگر شما به اهداف نرسید، اخراج خواهید شد. بنابراین من حدس می‌زنم که شما اختیار زیادی ندارید.

همچنین این توسعه‌دهنده اشاره کرد که آن‌ها برای کامل نشدن یک کار ۱۴ ساعته و از دست دادن یک شیفت، مجازات شده‌اند. هنگامی که آن‌ها برای این موضوع با اداره‌ی منابع انسانی شرکت سونی (Sony) تماس گرفتند، آن‌ها به سادگی گفتند که شما می‌توانید از روش کاری ناتی‌داگ برای انجام کارها استفاده کنید. منابع متعددی نیز در مورد اختلاف بخش کنترل کیفیت ناتی‌داگ با دیگر بخش‌ها صحبت کرده‌اند. به عنوان مثال، ساعات کاری اجباری یک دستور برای همه‌ی کسانی بود که برروی تضمین کیفیت پروژه کار می‌کردند.

یک کارمند سابق از استودیوی ناتی‌داگ در این مورد گفت:

یک توسعه‌دهنده (برنامه‌نویس، هنرمند و غیره) انعطاف‌پذیری بیشتری داشت. تا زمانی که آن‌ها کار خود را سر موقع انجام می‌دادند، به اندازه‌ی سایر کارمندان و بخش‌های دیگر محدود نمی‌شدند. از سوی دیگر بخش کنترل کیفیت، یک برنامه‌ی دقیق را دنبال می‌کرد و متعهد به اضافه کاری نبود، چرا که باعث ایجاد تاثیر منفی در وضعیت آینده می‌شد.

آن‌ها ادامه دادند:

بنابراین اگر شما به عنوان شخصی دیگر، اضافه کار نکردید، احتمالا از شما خواسته نشده است که برای آینده‌ی پروژه بازگردید. در برخی پروژه‌ها، ما به مدت ۶ ماه، ۵۰ الی ۸۰ ساعت در هفته کار می‌کردیم. ساعات کاری زیاد در معنای عام اجباری نبود، اما شما نمی‌توانستید آن را متوقف کنید.

منبع دیگری می‌گوید:

در طول زمان ساعات کاری زیاد، که تا چند ماه طول کشید، ما به طور میانگین ۶۰ الی ۸۰ ساعت در هفته کار می‌کردیم. من یادم می‌آید که ساعات کاری در هفته‌ی آخر ساخت بازی The Last of Us، به ۱۰۰ ساعت رسید.

شخصی دیگر ادعا می‌کرد که به مدت ۲۴ ساعت در روز کار می‌کرده است. برخی از آن‌ها در این مورد گفتند:

یک هفته‌ی کاری معمولی برای ما از ساعت ۱۰ صبح الی ۱۰ بعد از ظهر در ۶ روز از هفته بود و ما واقعا در این مورد انتخابی نداشتیم. گاهی اوقات ما تا ساعت ۱ بامداد در آنجا می‌ماندیم. در پایان ساخت Uncharted 4، ما برای مدتی شروع به انجام هفته‌های کاری هفت روزه کردیم و حتی در طول ۲۴ ساعت تغییراتی را اعمال می‌کردیم. ما هر روز ساعت ۱۰ صبح به استودیو می‌آمدیم و ۱۰ صبح روز بعد برمی‌گشتیم. ما واقعا در طول ۸ الی ۹ ماه، یک زندگی خارج از محیط کاری نداشتیم.

تاکنون شرکت سونی و استودیوی ناتی‌داگ در مورد این گزارشات پاسخی ارائه نداده‌اند. نظر شما همراهان گیمفا در این خصوص چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *