- دسته‌بندی نشده

احتمال عرضه‌ی Halo: Master Chief Collection برای پلی‌استیشن ۴

احتمال عرضه‌ی Halo: Master Chief Collection برای پلی‌استیشن ۴

هفته‌ی گذشته گزارشی منتشر گشت که به موضوع عرضه‌ی Halo: Master Chief Collection برای پلی‌استیشن ۴ اشاره داشت. بر اساس گزارش مورد نظر، دو شرکت مایکروسافت و سونی تا مرحله‌ی نهایی شدن قرار داد عرضه‌ی این اثر پیش رفتند که به صورت ناگهانی، همه چیز به هم خورد و قرارداد مورد نظر اجرایی نشد. حال فیل اسپنسر (Phil Spencer)، مدیر بخش اکس‌باکس، طی مصاحبه‌ی جدیدی دوباره به موضوع عرضه‌ی بازی‌های انحصاری و قدیمی اکس‌باکس برروی دیگر پلتفرم‌ها اشاره کرد.

شرکت مایکروسافت تصمیم گرفته است تا اکثر عناوین خود را علاوه بر پلتفرم اختصاصی، برروی دیگر پلتفرم‌ها و کنسول‌های بازی نیز عرضه کند. روند آغاز این تصمیم نیز در سال جاری و ابتدا با عرضه‌ی برخی عناوین کوچک برای کنسول دستی شرکت نینتندو یعنی سوییچ صورت می‌پذیرد.

حتی با توجه به گزارش رسمی که هفته‌ی گذشته منتشر شد، ما در سال جاری علاوه بر پلتفرم رایانه‌ی شخصی، شاهد عرضه‌ی Halo: Master Chief Collection برروی پلی‌استیشن ۴ نیز می‌بودیم. حال فیل اسپنسر طی مصاحبه‌ی جدیدی که از وی صورت گرفت، نسبت به این گزارش واکنش نشان داد و توضیحاتی را به جامعه‌ی بازی‌بازان ارائه داد:

تمرکز اکس‌باکس در حال حاضر بیشتر برروی موضوع بازی میان پلتفرمی است. ما قصد داریم تا با تلاش خود تمام بازی‌بازان را بدون در نظر گرفتن پلتفرم و کنسولی که برروی آن به انجام بازی می‌پردازند، به یکدیگر متصل کنیم.

وی افزود:

اکس‌باکس دیگر شرکتی در رابطه با ارائه‌ی یک کنسول بازی به مخاطبان و کاربران نیست بلکه تبدیل به یک شرکت توسعه دهنده و ارائه دهنده‌ی یک پلتفرم است.

وی به این سوال که آیا اکس‌باکس به یک شرکت شخص ثالث توسعه دهنده‌ی بازی‌های ویدئوی برای دیگر شرکت‌ها و کنسول‌ها تبدیل می‌شود اینگونه پاسخ داد:

عنوان شرکت شخص ثالث برای معرفی اکس‌باکس کمی عجیب به نظر می‌رسد اما باید دوباره تکرار کنم که اکس‌باکس تبدیل به یک پلتفرم مجزا شده و شرکت مایکروسافت برای معرفی پلتفرم خود باید تمام شیوه‌ها را بررسی و به بازی‌بازان ارائه دهد.

بر اساس صحبت‌های وی، ما شاهد عناوین جدید و دست اول پلتفرم اکس‌باکس برروی دیگر کنسول‌ها نخواهیم بود اما عناوین قدیمی ولی مهم شرکت مایکروسافت مانند نسخه‌های قدیمی‌تر سری Halo یا برخی عناوین جدید اما کوچک را برروی دیگر کنسول‌های بازی مانند نینتندو سوییچ و پلی‌استیشن ۴ مشاهده خواهیم کرد.

برای بازی‌بازان خود بازی اهمیت دارد اما برای ما اکوسیستمی که بازی‌بازان به بازی‌ مورد نظر خود دسترسی پیدا می‌کنند بسیار مهم و حیاتی است.

از صحبت‌های اسپنسر می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که در واقع مایکروسافت قصد دارد تا با ارائه‌ی سرویس اکس‌باکس لایو برروی دیگر کنسول‌ها و همچنین پلتفرم‌ها، به نوعی کاربران را جدا از دستگاهی که برروی آن به تجربه‌ی بازی می‌پردازند، به خود وابسته کند.

ماه گذشته سرویس اکس‌باکس لایو برروی نیتندو سوییچ و همراه با عنوان Cuphead در دسترس دارندگان این کنسول بازی قرار گرفت. می‌توان اینگونه برداشت کرد که با توجه به خواسته‌ی مایکروسافت یعنی عرضه‌ی سرویس اکس‌باکس لایو برروی کنسول پلی‌استیشن ۴، سونی احتمالا با قرارداد عرضه‌ی Halo: Master Chief Collection برروی کنسول بازی خود مخالفت کرده است. در کل سونی طی یک سال گذشته به خوبی نشان داده که با موضوعاتی مانند بازی میان‌پلتفرمی و ارتباط با دیگر پلتفرم‌ها روی خوشی نشان نمی‌دهد و تنها بازی‌بازان را به پلی‌استیشن و سرویس پلی‌استیشن ناو محدود می‌کند.

در حال حاضر مایکروسافت پس موفقیت در وارد کردن پلتفرم اکس‌باکس به نینتندو سوییچ، حال تصمیم به ورود گسترده در سیستم عامل اندروید گرفته است. در کل این موضوع که در آینده نسخه‌های قدیمی‌تر مجموعه‌ بازی‌ها Gears of War و Fable را هم برروی نینتندو سوییچ و همچنین با همکاری سونی، برروی کنسول پلی‌استیشن ۴ یا کنسول نسل بعد پلی‌استیشن ببینیم، بعید نیست.

در هر صورت حداقل طی دو سال آینده شاهد عرضه‌ی Halo: Master Chief Collection برروی کنسول‌های نینتندو سوییچ و پلی‌استیشن ۴ نخواهیم بود اما احتمالا این عنوان طی سال جاری برای پلتفرم رایانه‌ی شخصی و از طریق فروشگاه استیم و مایکروسافت در دسترس طرفداران مجموعه‌ی Halo قرار بگیرد. در خبری دیگر نیز استودیوی ۳۴۳ اینداستریز اعلام کرد که مرحله‌ی بتای محدود Halo: Master Chief Collection از هفته‌ی بعد برای رایانه‌ی شخصی آغاز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *