- دسته‌بندی نشده

جدول فروش هفتگی بریتانیا | غلبه‌ی جان دیکون بر اسکورپیون

جدول فروش هفتگی بریتانیا | غلبه‌ی جان دیکون بر اسکورپیون

این هقته شاهد رقابت دو بازی بزرگ با نام‌های Mortal Kombat 11 و Days Gone بودیم که در این میان، انحصاری شرکت سونی توانست به راحتی مقام اول را در فروش بدست آورد. با جدول فروش هفتگی بریتانیا و تحلیلی بر آن، با گیمفا همراه باشید.

به جرئت می‌توان ادعا کرد که شرکت سونی در چند سال اخیر انحصاری‌های فوق‌العاده‌ای را به بازی‌بازان ارائه داده است. در سال ۲۰۱۳ بازی The Last of Us را به یاد بیاورید که چگونه توانست طعم نسل هشت را در نسل هفتم به بازی‌بازان بچشاند. در سال ۲۰۱۶ ناتی‌داگ (Naughty Dog) دوباره شاهکاری با نام Uncharted 4 را روانه‌ی بازار کرد. دو سال بعد سونی با دو بازی انحصاری فوق‌العاده به عرصه‌ی رقابت بازگشت: کریتوس و مرد عنکبوتی هر دو با هم به استقبال دارندگان کنسول پلی‌استیشن ۴ آمده بودند. در سال ۲۰۱۹ ولی اولین انحصاری این شرکت، حداقل از نظر نمرات و نقدهای منتقدین، نتوانست همچون دیگر هم‌کیشان خود عمل کند. با این حال به نظر می‌رسد که در هفته‌ی اول ورودش به بازار فروش، توانسته است تا رقیبی به قدرتمندی Mortal Kombat 11 را شکست دهد. بازی Days Gone عنوانی است زامبی‌محور که نمرات معمولی از طرف منتقدین دریافت کرد. شما می‌توانید نقدها و نمرات مخصوص به این بازی را در امیدهای از دست رفته | نقدها و نمرات بازی Days Gone مشاهده کنید. با این که این بازی یک مجموعه‌ی کاملا جدید در کارنامه‌ی سونی است، ولی تنها ۲۷ درصد از فروش اول‌ هفته‌ی بازی God of War کم‌تر فروش داشت؛ که رکوردی خیره کننده است. بازی God of War جزو عناوینی است که به هر حال طرفداران زیادی دارد و حتی میان کسانی که پلی‌استیشن نیز ندارند، از محبوبیت بالایی برخوردار است. پس بازی Days Gone، حداقل در اولین هفته‌ی فروشش، نسبتا خیلی خوب عمل کرده است.

رتبه‌ی دوم جدول این هفته مربوط به بازی Mortal Kombat 11 می‌شود. عنوانی که می‌توان آن را محبوب‌ترین بازی در سبک مبارزه‌ای دانست و عموما نیز به دلیل خشونت بی‌حد و مرزش این بازی را می‌شناسند. این بازی نسبت به نسخه‌ی دهم این سری، ۴۳٫۶ افت فروش داشته است. البته باید این مورد را در نظر بگیرید که این آمار تنها مربوط به بخش فروش فیزیکی بازی‌ها است و فروش دیجیتالی در آن ثبت نشده. از طرفی دیگر به واسطه‌ی تخفیف‌های زیاد، نسخه‌ی یازدهم این سری فروشی خیره‌کننده در حیطه‌ی دیجیتالی داشته است. با این حال، فروش هفته‌ی اول این بازی از ساخته‌ی قبلی استودیوی سازنده، Injustice 2، بیشتر بوده است. قابل ذکر است که ۷۱ درصد فروش این بازی برروی ‌پلی‌استیشن ۴، و ۲۹ درصد آن برروی دیگر پلتفرم‌ها است. در انتها، شما می‌توانید نقد و بررسی این بازی تحت عنوان و خون جاری خواهد شد… | نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11 را مطالعه کنید.

به واسطه‌ی ورود دو بازی جدید، عنوان FIFA 19 نیز یک پله عقب نشینی کرده است و اکنون در رتبه‌ی سوم قرار دارد. این بازی تا کنون عملکردی خیره‌کننده از خود نشان داده است چرا که برای هفته‌های پیاپی در ۳ رتبه‌ی ابتدایی جدول فروش قرار دارد. این امر می‌تواند مهر تایید دیگری برای محبوبیت روزافزون این ورزش تیمی و البته سری FIFA باشد.

متاسفانه در این هفته، تمامی بازی‌هایی که از هفته‌های گذشته در جدول حضور داشتند، با کاهش فروش روبرو شده‌اند. ولی همیشه می‌توان در هر صنعت و بازاری یک مورد که متفاوت است را پیدا کرد؛ در صنعت بازی‌های ویدئویی نیز بلاشک اگر بخواهیم یک مورد ناب و استثنایی نام ببریم، قطعا راک‌استار (Rockstar) جزو اولین حدس‌هایمان خواهد بود. در میان ۱۰ رتبه‌ی برتر جدول، تنها عنوانی که افزایش فروش داشت، بازی Red Dead Redemption 2 بود. می‌توان این مورد را هم علاوه بر فروش حیرت‌آور بازی GTA V در کارنامه‌ی راک‌استار ثبت کرد که در هفته‌ی رکود بازار فروش، شاهد افزایش فروش است. همین افزایش فروش، بازی وسترن راک‌استار را یک پله به بالا منتقل کرد و اکنون جایگاه چهارم مختص به این عنوان است.

یوبی‌سافت (Ubisoft) نیز با اینکه از بازی Tom Clancy’s The Division 2 به خوبی پشتیبانی می‌کند، ولی بازهم شاهد افت فروش بود. شاید بتوان بازی World War Z را رقیبی برای این بازی محسوب کرد ولی با توجه به استقبال بازی‌بازان از این دو عنوان، متوجه می‌شویم که این رقابت هنوز شروع نشده، برنده‌اش مشخص شده و یوبی‌سافت با اختلاف به عنوان شوتر آنلاین مورد قبول بازی‌بازان قرار گرفته است. با این حال، Tom Clancy’s The Division 2 با دو رتبه پسرفت از جایگاه سوم به رتبه‌ی پنجم منتقل شده است.

بازی Sekiro: Shadows Die Twice افزایش فروش نداشت ولی به واسطه‌ی کاهش فروش دیگر بازی‌ها، با یک پله پیشرفت به رتبه‌ی هفتم رسیده است. در قسمت قبل در رابطه با بازی World War Z صحبت کردیم. این بازی اکنون در لب مرز ۱۰ رتبه‌ی ابتدایی قرار دارد و در دومین هقته‌ی ورودش به بازار، اکنون در رتبه‌ی دهم قرار دارد. قابل ذکر است که این بازی ۷۰ درصد افت فروش داشته است.

نگاهی دیگر

این هفته با این که در ۱۰ رتبه‌ی ابتدایی شاهد مورد جالبی نبودیم، ولی خارج از این ۱۰ بازی، اتفاقات جالبی افتاده است. برای مثال بازی Metro Exodus خارج از ۴۰ رتبه‌ی برتر بود ولی اکنون با افزایش ۱۳۰ درصدی فروش، به جایگاه چهاردهم بازگشته است.

بازی‌های انحصاری

در این هفته، نینتندو تنها شرکت موفق نیست و مایکروسافت توانسته است تا باری دیگر نماینده‌ی محبوب خود یعنی Forza Horizon 4 را به ۱۰ رتبه‌ی ابتدایی بازگرداند. جالب است که بدانید این بازی با تنها ۱ درصد افزایش فروش، توانست ۸ رتبه پیشرفت کند و از جایگاه ۱۶ به رتبه‌ی هشتم برسد. اما نینتندو نیر نماینده‌های خود را دارد. بازی Mario Kart 8 Deluxe نسبت به هفته‌ی گذشته ۲ پله پسرفت داشته است و اکنون در جایگاه ششم قرار دارد. از طرفی دیگر ولی New Super Mario Bros. U Deluxe با یک پله پیشرفت اکنون در جایگاه نهم قرار دارد.

نام بازی رتبه‌ی این هفته رتبه‌ی هفته‌ی گذشته
Days Gone ۱
Mortal Kombat 11 ۲
FIFA 19 ۳ ۲
Red Dead Redemption 2 ۴ ۵
Tom Clancy’s The Division 2 ۵ ۳
Mario Kart 8 Deluxe ۶ ۴
Sekiro: Shadows Die Twice ۷ ۸
Forza Horizon 4 ۸ ۱۶
New Super Mario Bros. U Deluxe ۹ ۱۰
World War Z ۱۰ ۱

لیست ۴۰ بازی برتر از نظر فروش در بریتانیا:

لیست ۲۰ بازی برتر پلی‌استیشن ۴ از نظر فروش در بریتانیا:

لیست ۲۰ بازی برتر اکس‌باکس وان از نظر فروش در بریتانیا:

لیست ۲۰ بازی برتر نینتندو سوئیچ از نظر فروش در بریتانیا:

لیست ۳۰ بازی برتر رایانه‌های شخصی از نظر فروش در بریتانیا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *